Zgodnie z badaniami brytyjskich naukowców opublikowanymi w „Nature Communications”, dzienna porcja wapnia zawarta w szklance mleka może zmniejszać ryzyko raka jelita grubego, podczas gdy spożywanie mięsa i alkoholu zwiększa to ryzyko. Badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego oraz Cancer Research UK przeanalizowali dane dotyczące zwyczajów żywieniowych 542 778 kobiet w Wielkiej Brytanii, wśród których stwierdzono 12 251 przypadków raka jelita grubego. Według ich odkryć, spożycie 300 mg wapnia dziennie, co odpowiada dużej szklance mleka, obniża ryzyko zachorowania na tę chorobę o 17%.
Najważniejsza w diecie jest zawartość wapnia, który ma działanie ochronne przed rakiem jelita grubego. Jeśli chodzi o produkty mleczne, to ich główną zaletą jest właśnie obecność wapnia – mówi dr Karen Papier z Uniwersytetu Oksfordzkiego, główny autor badania.
Specjalistka podkreśla, że płatki śniadaniowe, owoce, produkty pełnoziarniste, a także węglowodany, błonnik i witamina C również mają właściwości ochronne przed rakiem jelita grubego, jednak ich wpływ jest mniejszy niż ten wynikający z wapnia zawartego w mleku.
(Fot. Unsplash)