Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FotografiaRecenzje

Pamięć fotografii, fotografia pamięci

Są książki o fotografii, których nie można zaliczyć do albumów, nie są też poradnikami, ani nie traktują wyłącznie o teorii fotografii. Taką publikacją jest bez wątpienia „Obraz utajony” Marianny Michałowskiej.

 

600_obraz_utajony_500.jpg

 

To refleksyjna opowieść o fotografii, w którą wpleciono część każdego z wymienionych elementów. Autorka jest adiunktem w Instytucie Kulturoznawstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, absolwentką UAM oraz Studium Fotografii Profesjonalnej ASP w Poznaniu. Jest kuratorką wystaw oraz autorką realizacji wykorzystujących fotografię. Te wszystkie pola aktywności składają się na fotograficzno-kulturoznawczy sznyt, który autorka nadała każdej z napisanych przez nią 284 stron.

Swoją najnowszą książkę Michałowska kieruje do wykładowców i studentów fotografii, fotografików, ale także zaawansowanych amatorów fotografii. Autorka skupia się w niej na pamięci i fotografii, ich wzajemnym współistnieniu, wpływie i przenikaniu.

Przemierzając kolejne stronice, czytelnik odbywa podróż, której celem jest zrozumienie, jak ważny dla nas i naszej ułomnej pamięci jest wynalazek fotografii. Dzięki płynnej narracji Michałowskiej, poznaje się wiele nazwisk młodego pokolenia fotografików, ważnych teorii i samych zdjęć a co najważniejsze – przesłań kryjących się za nimi. Autorka łączy wysublimowaną teorię z życiem w sposób zrozumiały dla każdego, a nie tylko dla teoretyków fotografii.

To nie jest zwykła książka o fotografii. Wymaga od odbiorcy chwilowego zatrzymania się, zadumy i przemyślenia. Praca na pewno zainteresuje wszystkich, dla których fotografia to nie tylko reporterskie odzwierciedlanie rzeczywistości.

Publikacja Michałowskiej otwiera serię wydawniczą Galerii f5 & Księgarni Fotograficznej – „Biblioteka f5”.

 

Marianna Michałowska „Obraz utajony”

Wydawnictwo Galeria f5

& Księgarnia Fotograficzna