kimson-doan-AZMmUy2qL6A-unsplash

Alkohol, papierosy i brak ruchu – co z nami robią?

Nawyki szkodzące zdrowiu, takie jak palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu i brak aktywności fizycznej, zaczynają pozostawiać swoje ślady już w połowie lat 30-tych życia – wynika z badań fińskiego zespołu opublikowanych w periodyku Annals of Medicine. Naukowcy apelują, aby jak najszybciej zerwać z tymi destrukcyjnymi zwyczajami.

Dotychczasowe badania tego typu koncentrowały się na osobach w średnim wieku i trwały zazwyczaj przez około 20 lat. Ustalono, że szkodliwe nawyki zdrowotne zwykle kształtują się przed 30. rokiem życia. Nowe badanie postanowiło jednak przyjrzeć się wpływowi tych nawyków na zdrowie psychiczne i fizyczne osób, zaczynając obserwację już od młodszych lat.

Fiński zespół śledził grupę kilkuset osób urodzonych w 1959 roku w Jyväskylä. Badanie trwało przez wiele lat, od dzieciństwa uczestników aż do ich wczesnych lat sześćdziesiątych. Naukowcy analizowali zarówno zdrowie psychiczne, oceniając objawy depresji i dobrostan psychiczny, jak i fizyczne, badając ryzyko metaboliczne oparte na parametrach takich jak ciśnienie krwi, obwód talii, poziom glukozy i cholesterolu. Badano również subiektywne oceny stanu zdrowia. Na każdym etapie analizowano trzy ryzykowne zachowania: palenie tytoniu, nadmierne picie alkoholu (co najmniej 7000 g rocznie u kobiet i 10 000 g u mężczyzn) oraz brak aktywności fizycznej (ćwiczenia rzadziej niż raz w tygodniu).

Wyniki wskazują, że osoby, które wykazywały wszystkie trzy niezdrowe nawyki, miały gorsze zdrowie psychiczne i fizyczne niż ci, którzy unikali tych zachowań. U takich osób objawy depresyjne wzrosły o 0,1 punktu, wskaźnik ryzyka metabolicznego o 0,53 punktu, dobrostan psychiczny spadł o 0,1 punktu, a samoocena stanu zdrowia obniżyła się o 0,45 punktu. Skale używane w badaniu oceniały depresję i dobrostan psychiczny w skali od 1 do 4, samoocenę stanu zdrowia w skali od 1 do 5, a ryzyko metaboliczne w skali od 0 do 5.

Co ciekawe, długotrwałe utrzymywanie tych trzech złych nawyków było jeszcze silniej powiązane ze złym stanem zdrowia. Objawy depresji wzrosły o 0,38 punktu, wskaźnik ryzyka metabolicznego o 1,49 punktu, a ocena dobrostanu psychicznego spadła o 0,14 punktu. Z badania wynika, że brak aktywności fizycznej szczególnie negatywnie wpływał na zdrowie fizyczne, palenie tytoniu głównie na zdrowie psychiczne, a nadmierne picie alkoholu negatywnie oddziaływało zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne.

Ważnym wnioskiem z badania jest to, że skutki szkodliwych nawyków zaczynają być widoczne już w wieku 30-40 lat, co podkreśla znaczenie jak najszybszego zerwania z nimi, aby poprawić jakość życia i zdrowia w późniejszych latach.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Kimson Doan on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Wyglądam więc jestem? Czyli o albumie Agnieszki Rayss "American Dream"
Można zaryzykować stwierdzenie, że nadszedł moment, gdy kobiece ciało stało...
Wiśniowy front
Dla przeciętnego obcokrajowca Japonia to kraj sushi, karaoke, słodkiego pyszczka...
Hoop Colę daj, Colę daj
Stworzenie kampanii reklamowej mogącej konkurować z legendarną już świąteczną ciężarówką...
Zmiany na YouTube – kolejna afera w polskim Internecie
Początek stycznia 2014 roku miał stać się przysłowiowym „czarnym czwartkiem”...