W jednej z najgłośniejszych kwestii ostatniego tygodnia dokonał się zwrot. Chodzi o sprawę OFF Radia Kraków, o której kilka dni temu pojawił się wpis na naszej stronie. „OFF Radio Kraków, które przez tydzień współtworzyła sztuczna inteligencja, wraca do wcześniejszej formuły radia głównie muzycznego” – poinformował w poniedziałek redaktor naczelny, likwidator OFF Radia Kraków Marcin Pulit.
Jego zdaniem eksperymentalny projekt spełnił już swój cel – skłonił do dyskusji. Celem projektu, zgodnie z zamierzeniem, była refleksja nad rosnącą rolą sztucznej inteligencji w mediach i życiu codziennym. „Od początku projekt miał być głosem w debacie na temat szans i zagrożeń, jakie niesie ze sobą rozwój sztucznej inteligencji. I to się udało” – podsumował Pulit.
Jak informuje TVP3: „W nadchodzących miesiącach OFF Radio Kraków planuje nową odsłonę programową, skierowaną głównie do młodzieży. Program ma być współtworzony prawdopodobnie przez studentów, co ma na celu jeszcze lepsze dostosowanie treści do młodej grupy odbiorców.”
Jeśli to prawda, to z pewnością dobra decyzja, z której, jako środowisko młodych dziennikarzy, możemy być zadowoleni. Eksperyment nie bez powodu wywołał wielkie emocje w środowisku dziennikarskim. Jednoznaczny i głośny sprzeciw jest bez wątpienia pokrzepiającą reakcją, a także dowodem na to, że konsumenci mediów wciąż wolą słuchać prawdziwych ludzi.