Naukowcy ze Szwecji opracowali innowacyjną baterię, którą można dowolnie formować, co pozwala na łatwą integrację z różnorodnymi urządzeniami. Co więcej, możliwe jest jej wydrukowanie za pomocą drukarki 3D.
Oprócz poszukiwań baterii o większej pojemności i wydajności, naukowcy koncentrują się również na opracowywaniu nowych metod integracji akumulatorów z innymi urządzeniami. Celem jest, aby akumulator stał się częścią takich elementów jak karoseria samochodu, podłoga, obudowa telefonu czy laptopa.
Zespół z Uniwersytetu w Linköping stworzył innowacyjne płynne ogniwo, które umożliwia takie połączenia. „Tekstura naszego materiału przypomina nieco pastę do zębów. Można go użyć w drukarce 3D, aby nadać baterii dowolny kształt. To otwiera nowe możliwości w rozwoju technologii” – wyjaśnia prof. Aiman Rahmanudin, autor wynalazku, który został opisany w czasopiśmie „Science Advances”.
Naukowcy zwracają uwagę, że za dziesięć lat w internecie będzie podłączonych ponad bilion urządzeń. Oprócz tradycyjnych gadżetów, takich jak telefony, smartwatche czy komputery, będą to także urządzenia medyczne noszone na ciele lub w ciele, jak pompy insulinowe, rozruszniki serca, aparaty słuchowe, a także różnego rodzaju czujniki monitorujące stan zdrowia. Dodatkowo rozwijane są technologie takie jak miękka robotyka, e-tekstylia, a nawet implanty neuronalne podłączone do sieci.
Kluczem do opracowania nowego wynalazku było przekształcenie elektrod z formy stałej w ciekłą. Dotychczasowe próby stworzenia miękkich i elastycznych baterii opierały się na rozwiązaniach mechanicznych, takich jak użycie materiałów kompozytowych, które można rozciągać, lub zastosowaniu połączeń przesuwających się względem siebie. Jednak te metody nie rozwiązywały głównego problemu – choć większe baterie mają wyższą pojemność, to większa ilość materiałów aktywnych prowadzi do grubych elektrod, co zwiększa ich sztywność.
(za: PAP)
(fot. Roberto Sorin na Unsplash)