Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

KULTURA

Naukowy zawrót głowy

Zastanawiałeś się kiedyś, czy podróże w czasie są możliwe? Albo jak bardzo jesteś podatny na sugestie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz na kanale Emce Kwadrat. Co jeszcze przedstawiają nam Marcin i Huyen, jego pomysłodawcy?

Twórcami kanału są Marcin Nguyene i jego dziewczyna Huyen Pham, którzy poznali się w 2009 roku na castingu do spotu promującego Warszawę. Już wtedy oboje mieli doświadczenie w występowaniu przed kamerą; pracowali w charakterze statystów i grali epizody w innych produkcjach. Jednak to zamiłowanie do nauki przyczyniło się do powstania ich kanału, czego dowodzi sama nazwa — Emce Kwadrat. Pomysłów na nazwę mieli bardzo dużo, m.in. W Oparach Nauki, Nowinka. Ostatecznie zdecydowali się na słynny wzór Alberta Einsteina jako najbardziej rozpoznawalny. Wkrótce nazwa Emce Kwadrat stała się pseudonimem Huyen, której prawdziwe imię sprawiało widzom kanału wiele trudności w wymowie.

Pierwszy film pojawił się na kanale w 2014 roku i pokazywał, jak za pomocą kartki papieru, ołówka i taśmy klejącej uzyskać grafen. Od razu widać na nim, że Huyen jest zestresowana — wypowiada się zbyt starannie, mocno przy tym gestykulując. Jednak dzięki ciężkiej pracy i dokładnemu przygotowaniu do realizacji odcinków twórcy obecnie (21.03.2018) cieszą się 590 tysiącami subskrypcji. Opracowując jakieś zagadnienie, sięgają do naukowych źródeł, a w przypadku tematów z zakresu nauk ścisłych zasięgają opinii specjalistów.

emce□ /youtube

Sto sekund

To seria, w której w ciągu stu sekund twórcy wyjaśniają zagadnienie, np. powstawanie czkawki w ludzkim organizmie. Dlaczego akurat sto sekund? Jak mówi Huyen w wywiadzie dla magazynu „Press”: Chcieliśmy opowiadać o różnych zagadnieniach krótko, dokładnie w stu sekundach. Miały to być odpowiedzi na proste pytania, ale z czasem te pytania stały się coraz ciekawsze, a nie chcieliśmy okrajać filmów z treści. Robimy więc dłuższe odcinki, lecz zachowaliśmy formę rysunkową. W serii rysunkowej odcinki składają się z narracji i planszy z ilustracjami youtuberki. Często są opatrzone śmiesznymi uwagami, co sprawia, że łatwiej zapamiętać przekazywaną treść.

Emce Kwadrat w Wietnamie

Na kanale możemy znaleźć też filmiki z podróży youtuberów do Wietnamu. Dowiadujemy się z nich podstawowych informacji o kraju tak bliskim sercu twórców. W jednym z nich Huyen zabiera nas do Chinatown w Ho Chi Minh, w innym poznajemy pewne zwroty po wietnamsku oraz ciekawostki na temat lokalnej kuchni.

Ciągłe pytania widzów

Najczęstsze pytania dotyczą pochodzenia twórców kanału i kwestii ich spokrewnienia. Jako że oboje mają wietnamskie korzenie, widzowie nieustannie spekulują, że youtuberzy są rodzeństwem. W rzeczywistości są zaręczeni. Huyen przeprowadziła się do Polski razem z rodzicami jako dwulatka, a Marcin, którego mama jest Polką, mieszka tu od urodzenia. Pytania o życie prywatne para zbywa, ograniczając się do zaprzeczania, że są rodzeństwem. Oboje wychodzą z założenia, że warto chronić swoją prywatność, a na kanale publikować tylko treści dotyczące nauki.

Co wyróżnia Emce Kwadrat na tle innych kanałów popularnonaukowych? Zdecydowanie różnorodność. Twórcy nie skupiają się na jednej dziedzinie, lecz poruszają rozmaite zagadnienia, m.in. z dziedzin chemii i psychologii.

 

Link do kanału:

http://www.youtube.com/channel/UCZgxE8WOvOmHNfMpv1otPxQ