MediaTory 2013 rozpoczęte

Blisko 15 tysięcy studentów i studentek dziennikarstwa z 19 uczelni wyższych w Polsce może oddać swój głos w plebiscycie MediaTory. Jest to już siódma edycja konkursu w którym nagradzani są dziennikarze i ludzie mediów. Głosowanie potrwa do 20 października. Zwycięzcy zostaną ogłoszeni 7 grudnia na uroczystej gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

 

Studenci będą mogli głosować na dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność w ubiegłym roku akademickim uznali za godną naśladowania. Nominacje zostały przyznane w ośmiu kategoriach. W każdej z nich znajduje się pięć nazwisk lub redakcji, które zostały wyłonione z propozycji nadsyłanych przez uczelnie partnerskie przez cały rok. Studenci wybiorą również swój AuTORytet – dziennikarza, od którego mogą uczyć się rzetelności, profesjonalizmu i najwyższych standardów. Na karcie do głosowania znajduje się 9 propozycji oraz puste miejsce, gdzie każdy z głosujących studentów może wpisać dowolne nazwisko swojego dziennikarskiego autorytetu. Nagroda przyznawana jest za całokształt pracy dziennikarskiej, a laureat zostanie ogłoszony już 26 listopada.

 

nominowani 2012Laureaci MediaTorów 2012 / fot. materiał prasowy plebiscytu MediaTory

 

Pozostałe kategorie wraz z przykładowymi tegorocznymi nominacjami przedstawiają się następująco:

dm3Gala MediaTorów / fot. materiał prasowy plebiscytu MediaToryOBSERWATOR – laureatem tej nagrody jest osoba, która prezentuje innym „prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego nam – świata”. W tym roku nominowani w tej kategorii są m.in. Krzysztof Miller – za książkę „13 wojen i jedna”, która mówi o największych konfliktach zbrojnych XX wieku oraz Paweł Smoleński – za reportaż „Arab strzela, Żyd się cieszy”, w którym oddaje głos ludziom znajdującym się po obu stronach barykad społecznych, kulturowych i narodowych. W tamtym roku „Obserwatorem” został Wojciech Jagielski.

 

NAWIGATOR – przyznawany publicystom, dzięki którym „nasze poglądy zaczynają iść własną drogą”. W ubiegłej edycji plebiscytu tytuł ten otrzymał Konrad Piasecki. W tym roku pretendują do niego m.in. Paweł Reszka (Tygodnik Powszechny) – za zniuansowaną publicystykę, która nie poprzestaje na ukazaniu spolaryzowanego sporu a także Agnieszka Szydłowska (Program 3 Polskiego Radia) – za radiowe dziennikarstwo kulturalne najwyższej próby.

 

TORPEDA – nagroda dla osoby mediów, która swoją pracą udowadnia, że „szybkość i rzetelność nie muszą się wykluczać”. Tegorocznymi nominowanymi w tej kategorii są m.in. Piotr Milewski (Radio Zet) – za błyskawiczny przekaz informacji zza oceanu m.in.: relację z wyborów prezydenckich i Tomasz Skory (RMF FM) – za celne i odważne komentarze, zarówno na antenie radia, jak i na portalach społecznościowych, na temat bieżących spraw toczących się w Polsce i za granicą. W ubiegłym roku nagroda ta trafiła w ręce Krzysztofa Berendy.

DETONATOR – tym tytułem nagradzani są dziennikarze, których publikacje „wybuchły najgłośniej i najbardziej spektakularnie, nie tylko w świecie mediów”. Taka nagrodą może się pochwalić Tomasz Patora. Natomiast w tegorocznej edycji plebiscytu konkurować ze sobą będą m. in. Bartosz Janiszewski – „Skandal w fundacji pomocy dzieciom” (Wprost) – za śledztwo dziennikarskie ujawniające liczne nieprawidłowości w działaniach Jakuba Śpiewaka, założyciela fundacji Kidprotect.pl oraz Mariusz Szczygieł – „Śliczny i posłuszny” (Duży Format, Gazeta Wyborcza) – za wstrząsający reportaż o kobiecie skazanej za zabójstwo 6-letniego pasierba, która po kilku latach od odbycia kary podjęła pracę w szkole i została ekspertem MEN.

AKUMULATOR – nagroda przyznawana osobie mediów, która „ładuje nas pozytywną energią”. W tamtym roku zdobył ją Tomasz Zimoch. W obecnej edycji plebiscytu nominowany został m. in. Paweł Abramowicz (FAKTY TVN) – za pokazywanie, że absurdy rzeczywistości mogą nie tylko dziwić, ale także śmieszyć.

PROWOKATOR – kategoria w której nagradzani są ludzi mediów, za „decyzje, które dają nam do myślenia”. Nominowanym do tego tytułu w tegorocznych MediaTorach został m. in. Robert Mazurek – „Pochodnie przeciw ludziom” (Rzeczpospolita) – za wywiad z posłanką PO – Ligią Krajewską, będący prowokacją dziennikarską, w którym udowodnił, że posłanka nie zna programu własnej partii. W poprzedniej edycji plebiscytu nagrodę tą otrzymał Krzysztof Hołownia.

INICJATOR – tytuł, który jest przyznawany dziennikarzom za to, że „pokazują, że można inaczej”. Rok temu przyznano go Wojciechowi Bojanowskiemu. Obecnie nominowany do tej nagrody jest m.in. Jan Wróbel (Poranek Radia TOK FM) – za udowadnianie, że audycje publicystyczne w Polsce można prowadzić nie tylko rzeczowo i merytorycznie, ale także ze swobodą i luzem.

REFORMATOR – nagroda przyznawana za materiały, akcje, które „zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem”. W tym roku studenci dziennikarstwa nominowali w tej kategorii m. in. akcję „Jak urządzić świat?” (Gazeta Wyborcza) – za przygotowywanie uczniów do publicznej debaty na tematy społeczne i gospodarcze oraz angażowanie ich do dyskusji dotyczącej poprawy świata. Ubiegłorocznym „Reformatorem” nagrodzono akcję „Gazety Wyborczej” – „Energia Kobiet”.

Pełna lista kategorii i nominowanych znajduje się na oficjalnej stronie plebiscytu MediaTory: www.mediatory.pl .Głosowanie potrwa do 20 października, a wszystkich zwycięzców poznamy 7 grudnia podczas uroczystej gali w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Internetowy mecenat sztuki
Jak zrealizować film średniometrażowy, wydać literacki debiut, zaprezentować kolekcję na...
Student na giełdzie
Studia to świetny czas na uczenie się giełdy. Jesteśmy młodzi,...
Filmowa fala znad delty

– Ten zapierający dech w piersiach film został zrealizowany w...

Znamy zwycięzców World Press Photo 2013!
Międzynarodowe jury 56. edycji World Press Photo wybrało zdjęcie......