Polska i Rosja w obiektywach Igora Mukhina i Mariusza Foreckiego. Do 19 marca potrwa w Warszawie Festiwalu Fotodokumentu, podczas którego można zobaczyć ponad 150 prac wybitnych dokumentalistów.
Po Sergieju Maximishinie (Rosja) i Stepanie Rudiku (Ukraina) przyszedł czas na kolejną porcję wschodniej fotografii współczesnej. W Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie można oglądać wystawę „Polska/Rosja cz.II”.
Igor Mukhin jest autorem jednego z najważniejszych fotodokumentów o życiu współczesnej Moskwy pt. „Moskwa dwutysięczna”. Rosjanin jest nie tylko wybitnym i uznanym w świecie fotografem, ale także wykładowcą w Wolnej Akademii Fotografii w Moskwie i Kijowie. „Moskwa dwutysięczna” rzuca nowe światło na obraz współczesnej Rosji, o której z mediów wiadomo bardzo niewiele. Demonstracje, liczne starcia, a także młodzi imprezowicze to tematy, które podejmuje autor.
Polskim akcentem na wystawie jest Mariusz Forecki, autor jedynego długiego eseju o Polsce, który sięga końca lat 80. W 2005 roku za wspomniany esej został wyróżniony przez ZPAF. Fotograf-indywidualista nigdy nie wziął udziału w prestiżowym konkursie World Press Photo. Jego głównym tematem jest śledzenie codziennych poczynań rodaków. Forecki ukończył fotografię w słynnym Instytucie Twórczej Fotografii w Opawie. W SWPS prezentuje dzisiejszych Polaków. Fotografie opisujące współczesną, wolną Polskę zebrał w albumie „I love Poland”.
Obaj dokumentaliści ukazują Moskwę i Polskę realistycznie, stawiając nacisk na zwykłych ludzi i codzienną rzeczywistość. Zestawienie ich prac wywołuje pytanie: czy naprawdę się różnimy?
Galeria Wysokich Napięć, SWPS
ul. Chodakowska 19/31, II p., Warszawa
Szczegółowe informacje na: www.swps.pl oraz www.profotografia.pl.