Solidarność wraca do Agory

Gazeta_Wyborcza.jpg

Pracownicy spółek Agora (wydającej m.in. „Gazetę Wyborczą”) oraz Inforadio (prowadzącej Radio TokFM) utworzyli międzyzakładowy komitet NSZZ „Solidarność”.

Ile osób zapisało się do związku? To na razie tajemnica. Michał Wybieralski, dziennikarz z poznańskiej sekcji „Gazety Wyborczej”, ujawnia tylko, że liczba członków przekroczyła minimalną ilość konieczną do założenia związku – czyli dziesięć. I wciąż zapisują się nowi. Znany jest za to skład Tymczasowej Komisji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność”. Należą do niej: wspomniany Michał Wybieralski, Jakub Janiszewski (Radio TokFM), Łukasz Cynalewski (fotoreporter poznańskiego oddziału) i Wojciech Orliński („Duży Format”).

Jakie są ich cele? Michał Wybieralski twierdzi, że przyczyną założenia związku była konieczność skuteczniejszej obrony interesów pracowniczych, gdyż działalność istniejącej dotychczas Rady Pracowników była – jego zdaniem – niewystarczająca. Związkowcy postulują egzekwowanie zasad zawartych w dokumencie korporacyjnym „Nasze zasady i wartości”, który mówi m.in. o „dobrych wynagrodzeniach” dla pracowników.

Kierownictwo związku zaprosiło zarząd Agory do negocjacji. Zapewne jest to związane z niedawnym zwolnieniem kilku pracowników Radia Złote Przeboje oraz paru fotoreporterów. Agora na razie całej sprawy nie komentuje.

Symboliczne znaczenie miało przywrócenie władzom związku prawa do korzystania z logo „Solidarności”. Prawo to „Gazecie Wyborczej” (która pierwotnie była przecież prasowym ramieniem „Solidarności”) odebrał we wrześniu 1990 r. Lech Wałęsa. Po 21 latach można więc mówić o powrocie „Solidarności” do Agory.

Podobne zjawiska dzieją się także w innych gazetach. Pracownicy „Faktu” należącego do Axel Springer Polska założyli swój oddział „Solidarności” już w zeszłym miesiącu. Z kolei w spółce Presspublika – wydawcy „Rzeczpospolitej” i „Uważam Rze” – związki zawodowe działają od dawna. Teraz jednak prawdopodobnie zwiększą swą aktywność, gdyż firma rozpoczęła zwolnienia na dużą skalę.