W socjaldemokracji ratunek

To dziwne, żeby Amerykanin, mieszkaniec stolicy światowego kapitalizmu i bezwzględnego wolnego rynku, był miłośnikiem socjaldemokracji. Tym dziwniejsze, kiedy w tej myśli politycznej widzi ratunek dla świata. Ratunek przed osaczającym nas kryzysem.

zle„Źle ma się kraj” Tony’ego Judta to właściwie nie książka, a manifest polityczny. Autor prezentuje w niej historię rozwoju myśli socjaldemokratycznej i państwa opiekuńczego od jej powstania w XIX wieku aż po dzień dzisiejszy. Nie jest to jednak nudna praca historyka-politologa. Historii towarzyszy także konfrontacja i remedium na bolączki współczesnej gospodarki. Porównując liberalizm, konserwatyzm i socjaldemokrację, dzięki mocnym argumentom, wykazuje wyższość tej ostatniej. W całej książce autor stara się przekonać czytelnika do swoich poglądów i pokazać jak, dzięki idei państwa socjalnego, można zatrzymać kryzys i żyć lepiej.

Poprzez liczne przykłady i dane statystyczne z ostatnich lat, Judt pokazuje, jak zły wpływ na państwo i gospodarkę ma dziki kapitalizm, zbyt duża prywatyzacja i rosnące rozwarstwienie społeczne. Czytelnik dowiaduje się jak zubożała i upadła kolej państwowa w Wielkiej Brytanii, gdy została sprzedana nastawionym tylko na zysk prywatnym inwestorom. W innym miejscu pisze jak brak opieki państwa nad obywatelami prowadzi do upadku więzi społecznej i narodzin radykalizmów. Sposób na walkę z kryzysem i wzór do naśladowania Judt widzi w państwach skandynawskich. To właśnie one najbardziej czerpią z idei socjaldemokracji. Każdy obywatel może liczyć na opiekę państwa, a interes obywateli stoi ponad interesem kapitału. Zwiększona interwencja państwa w gospodarkę pomoże, aby nie powtórzyła się sytuacja z Wielkiej Brytanii czy USA z 2008 roku. W całym swym uwielbieniu dla socjaldemokracji autor dostrzega także jej cienie. Jej główna myśl, czyli stawianie na jedność narodu i dążenie do równości wszystkich obywateli, marginalizuje dążenia, szczególnie młodych, do indywidualności. Judt pisze o tym, że młodzi nie rozumieją czemu mają płacić za bezrobotnych czy wykluczonych.

Rozwiązania, jakie proponuje autor, nie są czystymi ideologicznymi frazesami. Judt nie wierzy, że nagle wszyscy na świecie będą dobrzy i skończy się wyzysk. Uważa, że powolną i ciężką pracą, zmieniając ludzkie spojrzenie na gospodarkę i kapitał, można doprowadzić do powstania państwa socjalnego. Państwa, w którym idea trochę większej interwencji państwa na rynku w imię dobra obywateli nie wywołuje od razu okrzyków: socjalistyczna dyktatura!

Książce realizmu i wiarygodności nadaje sama postać i dorobek twórcy. Tony Judt był profesorem Uniwersytetu Nowojorskiego, uznanym autorem wielu publikacji o Europie i jej problemach, a także laureatem nagród Orwella i Arendta. Przyznano mu je za dokonania całego życia. Temat książki, choć wydaje się bardzo poważny i niełatwy, został przez autora przedstawiony w sposób przyjemny i przystępny. Dzięki licznym cytatom wielkich myślicieli i ekonomistów cała praca nabiera dynamizmu. Autor posługuje się językiem prostym i ciekawym, jakby pisał powieść, a nie manifest ekonomiczny. Dzięki podanym przez niego przykładom kryzysowych sytuacji i sposobom ich rozwiązania praca ta nie jest zwykłym manifestem wizjonera.

To ciekawa i miejscami zaskakująca książka o współczesnym społeczeństwie, jego problemach i sposobach jak te problemy rozwiązać. Obowiązkowa pozycja dla każdego, kogo interesuje trochę inne spojrzenie na świat, a w szczególności na Europę.

 

„Źle ma się kraj – Rozprawa o naszych współczesnych bolączkach”

Tony Judt

Wydawnictwo Czarne, 2011

205 stron

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Demokratyczna sztuka
Do zrobienia pierwszego zdjęcia potrzeba było 8 godzin naświetlania. Postęp...
Bruksela szuka kreatywnych
Komisja Europejska ogłasza konkurs dla kreatywnych dwudziestolatków. Można pisać, fotografować,...
Historia jednej wsi na kliszy
Osobista, przepełniona emocjami historia, opowiedziana za pomocą fotografii. Warszawska Galeria...
Kłótnia prezydentów w Białym Domu zakończona fiaskiem — Trump wstrzymuje pomoc Ukrainie

Piątkowe spotkanie prezydentów USA i Ukrainy w Waszyngtonie zdecydowanie nie...