Fotografia uczyniła już wiele dobrego dla rozwoju nauki. W zakresie socjologii można uważać jej wkład za szczególnie ważny. Seria zdjęć autorstwa Augusta Sandera jest żywym dowodem na to jak dobrym medium do przekazywania informacji o relacjach między ludźmi są zdjęcia. Obrazy przedstawiające konkretne osoby w autentycznej sytuacji stają się z biegiem lat wielką kopalnią wiedzy. Jednak poza prostą naukową treścią fotografia niesie piętno autora, który nigdy nie pozostaje obojętny na to, co fotografuje. Poza samą wartością dokumentną istnieje również wartość artystyczna jak w przypadku wymienionego wyżej Sandera, którego dzieło składające się z materiałów gromadzonych przez 30 lat pt. „Ludzie XX wieku” zostało uznane za wczesny przykład sztuki konceptualnej. Warto o tym pomyśleć i spróbować zacząć poszukiwać w otoczeniu sytuacji do sfotografowania, oddających szerszy kontekst społeczny.
Jedną z szans, aby zdjęcia tego rodzaju zaistniały jest organizowany przez serwisy internetowe światobrazu.pl i podatki.biz konkurs fotograficzny, w którym twórcy zachęcają nas do badania fotograficzno-socjologicznego nad kondycją polskiego społeczeństwa.
Formuła konkursu jest bardzo interesująca, poza nagrodami można stać się współtwórcą dzieła naukowego dzięki raportowi przygotowanemu po zakończeniu konkursu i zapoznaniu się z nadesłanymi pracami przez socjologów zaproszonych do współpracy. Projekt jest szansą na to, aby zastanowić się, co warto pokazać jako obraz współczesnego Polaka w czasie wolnym. Jestem bardzo ciekawy, jakie prace będą nadsyłane oraz z chęcią zapoznam się z raportem po analizie socjologów.
Prace można nadsyłać do 31 października br. Regulamin konkursu jest dostępny na stronach organizatorów.