3. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

W tegorocznej, trzeciej odsłonie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia (2-12 grudnia) prezentowane są najciekawsze propozycje teatralne z ubiegłego i bieżącego sezonu. To przede wszystkim doskonała okazja, aby przyjrzeć się aktualnym dokonaniom reżyserów o już potwierdzonej renomie, jednocześnie obserwując postępy młodych artystów, którzy dopiero odkrywają swój potencjał twórczy w kolejnych inscenizacjach.

scena_boska_Odyseja_rez_Krzysztof Garbaczewski_fot_Magdalena_Sztandara (1510 x 2325).jpgScena z „Boskiej Odysei” reż. Krzysztof Garbaczewski
fot. Magdalena Sztandara

Spektakle zostają przedstawione w trzech blokach: Inferno (konkurs najlepszych polskich spektakli poprzedniego sezonu),  Paradiso (spektakle młodych reżyserów dopiero zdobywających uznanie) i Purgatorio (wydarzenia towarzyszące obu głównym blokom).
Do najbardziej intrygujących inscenizacji tegorocznej edycji festiwalu z pewnością zaliczają się ostatnie dokonania najsłynniejszych polskich reżyserów, często tworzących już pewien umowny kanon: zobaczymy drugą część „Persony” Krystiana Lupy, traktującą o chrześcijańskiej mistyczce Simone Weil, „Koniec” Krzysztofa Warlikowskiego, gdzie kulminują się charakterystyczne dotąd dla artysty motywy, a także „Tango” Jerzego Jarockiego, głośny powrót i kolejne już zmagania tego twórcy z dramatem Sławomira Mrożka. Zagranicznymi atrakcjami będą „The Living Room” Thomasa Richardsa (pracującego na co dzień w The Workcenter of Jerzy Grotowski) oraz „I am America” Maria Biaginiego i przygotowany przez niego koncert poetycki „Not History’s Bones”, oba na podstawie tekstów Allena Ginsberga. Ponadto zaprezentowane zostaną spektakle Jana Klaty („Wesele hrabiego Orgaza”), Mikołaja Grabowskiego („Opis obyczajów III”), a także Krzysztofa Garbaczewskiego, który przedstawi autorską interpretację „Odysei” czy Iwana Wyrypajewa z wykonanym przez Karolinę Gruszkę „Lipcem”. Jak widać, różnorodność zaproszonych na Boską Komedię twórców umożliwi z pewnością przekrojowy wgląd w repertuar aktualnych w polskim teatrze trendów, inspiracji i tematów.

 

Dobra nowina od Ministerstwa
Wszyscy planujący rozpocząć drugi kierunek studiów mają powód do radości....
Czeskie kino na warszawskiej Pradze
Jiří Menzel powiedział kiedyś, że pokazywanie złych ludzi mija się...
Słońce jednak za chmurą
"Po deszczu przychodzi słońce", jak mówi tytuł filmu, tak też...
Niepospolity mecz i bieg w błocie

Mundial dobiega końca, ale to nie oznacza końca sportowych emocji...