materiały organizatora

„Król” Twardocha na deskach Teatru Polskiego

18 maja odbyła się premiera spektaklu Król, będącego teatralną adaptacją bestsellerowej powieści Szczepana Twardocha. Została przeniesiona na deski teatru przez Pawła Demirskiego, który jest odpowiedzialny za adaptację, oraz Monikę Strzępkę, która zajęła się reżyserią spektaklu.

Książkowy pierwowzór został wydany pod koniec 2016 roku i opowiada o Polsce lat 30., tuż przed II wojną światową. W 1937 roku Warszawa staje się świadkiem ulicznych walk, gangsterskich porachunków, politycznej rywalizacji, a przede wszystkim narastających napięć między Polakami i Żydami. Akcja toczy się wokół życia Jakuba Szapiry, żydowskiego boksera z klubu Makabi Warszawa, siedemnastoletniego Mojżesza Bernsztajna oraz Kumy Kaplicy, socjalisty i bojownika PPS. Oprócz zawiłych relacji bohaterów i ich skomplikowanego życia, fabuła przedstawia także społeczne problemy Polaków u progu wojny, a wszystko to utrzymane jest w klimacie kryminału.

fot. materiały organizatora

Twórcy spektaklu to znany ze swojej teatralnej pracy duet Strzępka-Demirski, który ma na swoim koncie wiele społecznie zaangażowanych sztuk, między innymi W imię Jakuba S., Bitwa warszawska 1920 czy Triumf woli. W 2016 roku w TVP2 można było obejrzeć bardzo dobrze przyjęty serial Artyści, stworzony przez Strzępkę i Demirskiego. Twórcy spektaklu, przy pomocy scenografii autorstwa Anny Karczmarskiej oraz kostiumów Arka Ślesińskiego, zadbali o oddanie realiów międzywojennej Warszawy. W obsadzie można zobaczyć m.in. dyrektora Teatru Polskiego — Andrzeja Seweryna — oraz Marcina Bosaka, Jerzego Schejbala, Adama Biedrzyckiego, Grażynę Barszczewską czy Elizę Borowską.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury w ramach programu Niepodległa, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakl będzie można zobaczyć jeszcze 12 i 13 czerwca oraz 18 i 19 września.

Historia nie całkiem zakurzona
Grupka mężczyzn w mundurach polskich z kampanii napoleońskich biegnie w...
Teatr życia – spotkanie z Tomaszem Lazarem
„Ulica jako scena życia współczesnego” to temat drugiego spotkania z...
Zdjęcie popRAW – czyli co to jest format RAW
Problem z niebieską suknią panny młodej? Zdjęcia z imprezy lub...
Kat

Jako 35-latek został trenerem-legendą. W pewnym sensie stało się jego...