mark-paton-_GTyonk4ddw-unsplash

Samotność zwiększa ryzyko utraty słuchu?

Z badań opublikowanych w czasopiśmie „Health Data Science” wynika, że samotność może istotnie zwiększać ryzyko utraty słuchu. Chociaż dotąd znane były głównie fizjologiczne i behawioralne czynniki ryzyka – takie jak hałas, wiek, choroby czy leki ototoksyczne – rola czynników psychospołecznych, jak samotność, była słabiej poznana.

Chińscy naukowcy z kilku instytucji, w tym Uniwersytetu w Tianjin, przeanalizowali dane z brytyjskiego biobanku UK Biobank, obejmujące prawie pół miliona osób obserwowanych średnio przez ponad 12 lat. Na podstawie tych danych ustalili, że samotność – oceniana na początku badania – wiązała się ze wzrostem ryzyka utraty słuchu aż o 24% w porównaniu do osób niesamotnych. Efekt ten utrzymywał się nawet po uwzględnieniu wielu innych czynników, takich jak wiek, płeć, status społeczny, stan zdrowia czy genetyka.

Wyniki sugerują, że samotność działa niezależnie i może być osobnym czynnikiem przyczyniającym się do problemów ze słuchem – szczególnie do odbiorczej utraty słuchu, wynikającej z uszkodzenia ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Efekt ten był wyraźniejszy u kobiet.

Badacze wskazują możliwe mechanizmy tego związku: przewlekły stan zapalny, stres, podwyższone ciśnienie krwi, choroby przewlekłe i niezdrowy styl życia, które mogą towarzyszyć samotności i negatywnie wpływać na układ słuchowy. Zdaniem autorów może to prowadzić do „błędnego koła”, w którym samotność i pogarszający się słuch wzajemnie się nasilają.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. Mark Paton on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Czy dojdzie do uzbrojenia straży na uniwersytetach?

Wiceminister, który udał się do Brukseli na spotkanie z przedstawicielami...

Świat w cyfrowej podczerwieni
Piękne zimowe zdjęcia - takie pierwsze wrażenie sprawiają zdjęcia wykonane...
Miasta bastionem bioróżnorodności?

Ponieważ wycinamy zarówno lasy pierwotne, jak i wtórne, a także...

BYLE DO BRZEGU, czyli moje spotkanie z Noor Matouk

Noor Matouk to wolontariuszka Team Humanity, pochodzenia polsko-arabskiego. Pracuje i...