Media społecznościowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego młodzieży oraz ich postrzegania własnego ciała – ostrzega dr hab. n. med. Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół badaczy, którym kierował, wykazał, że intensywne korzystanie z tych platform może prowadzić do obniżonej samooceny, frustracji, a nawet depresji. Wyniki ich analizy opublikowano w czasopiśmie Nutrients.
Badanie skupiło się na wpływie treści promujących nierealistyczne wzorce wyglądu i tzw. „idealne” sylwetki, często kreowane przy użyciu filtrów i aplikacji upiększających. Młodzi ludzie porównują się z tymi zniekształconymi wizerunkami, a swoją wartość coraz częściej uzależniają od liczby polubień, komentarzy i reakcji w sieci. Jak podkreśla dr Grajek, taki sposób budowania tożsamości i samooceny może prowadzić do poważnych problemów psychicznych – lęków, depresji, a nawet zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy ortoreksja.
Eksperci zwracają też uwagę na inny, równie niebezpieczny aspekt – rozpowszechnianie fałszywych informacji zdrowotnych. Młodzież chętnie sięga po porady w mediach społecznościowych, gdzie roi się od mitów, niesprawdzonych doniesień i pseudonauki, co może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.
(za: Nauka w Polsce)
(fot. mary borozdina)