mary-borozdina--EzgpIBfssw-unsplash

Media społecznościowe a samoocena

Media społecznościowe stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia psychicznego młodzieży oraz ich postrzegania własnego ciała – ostrzega dr hab. n. med. Mateusz Grajek ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Zespół badaczy, którym kierował, wykazał, że intensywne korzystanie z tych platform może prowadzić do obniżonej samooceny, frustracji, a nawet depresji. Wyniki ich analizy opublikowano w czasopiśmie Nutrients.

Badanie skupiło się na wpływie treści promujących nierealistyczne wzorce wyglądu i tzw. „idealne” sylwetki, często kreowane przy użyciu filtrów i aplikacji upiększających. Młodzi ludzie porównują się z tymi zniekształconymi wizerunkami, a swoją wartość coraz częściej uzależniają od liczby polubień, komentarzy i reakcji w sieci. Jak podkreśla dr Grajek, taki sposób budowania tożsamości i samooceny może prowadzić do poważnych problemów psychicznych – lęków, depresji, a nawet zaburzeń odżywiania, takich jak anoreksja czy ortoreksja.

Eksperci zwracają też uwagę na inny, równie niebezpieczny aspekt – rozpowszechnianie fałszywych informacji zdrowotnych. Młodzież chętnie sięga po porady w mediach społecznościowych, gdzie roi się od mitów, niesprawdzonych doniesień i pseudonauki, co może mieć negatywne konsekwencje dla ich zdrowia fizycznego i psychicznego.

(za: Nauka w Polsce)

(fot. mary borozdina)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
To jest droga bez odwrotu
"Społeczne rytuały przejścia" to projekt zakładający dokumentację wydarzeń, które dotyczą...
Pozew za narodziny

Film, który budzi poczucie niesprawiedliwości – nagrodzony piętnastominutowymi owacjami na...

Spotkania z autorytetami polskiej mody

  Studenckie Koło Naukowe Dziennikarstwa i PR Mody działające na...

Reklamy niezdrowych produktów są ryzykowne

Nawet krótki, pięciominutowy kontakt dzieci i młodzieży z reklamami niezdrowej...