Z kwietniowego sondażu CBOS wynika, że 52% ankietowanych postrzega relacje polsko-amerykańskie jako neutralne – ani dobre, ani złe. Pozytywnie ocenia je 31% badanych, natomiast negatywnie – 10%. W porównaniu do badania sprzed dwóch lat odsetek pozytywnych opinii zmniejszył się o prawie 50 punktów procentowych – zauważa CBOS.
W badaniu CBOS na temat oceny stosunków polsko-amerykańskich 52% respondentów uznało je za neutralne, nie określając ich jako ani dobre, ani złe. 31% ankietowanych oceniło relacje pozytywnie – z czego 29% uznało je za „raczej dobre”, a 2% za „zdecydowanie dobre”. Natomiast 10% badanych wyraziło negatywną opinię, z czego 9% uznało relacje za „raczej złe”, a 1% za „zdecydowanie złe”. 7% respondentów nie miało zdania na ten temat.
Porównując wyniki z badaniem z marca 2023 r., kiedy to prezydent Joe Biden odwiedził Warszawę, CBOS zauważył prawie 50-punktowy spadek odsetka pozytywnych ocen (z 80% do 31%) w relacjach Polski i USA. W tym samym czasie znacząco wzrósł odsetek ocen neutralnych (z 14% do 52%) oraz negatywnych (z 1% do 10%).
W badaniu CBOS respondenci zostali również zapytani, kto ich zdaniem bardziej korzysta na stosunkach polsko-amerykańskich – Stany Zjednoczone czy Polska. 42% uznało, że relacje te są w podobnym stopniu korzystne dla obu stron, co stanowi spadek o 19 punktów procentowych w porównaniu do badania z marca 2023 r. 5% badanych uważa, że głównym beneficjentem są Polacy, co oznacza spadek o 1 punkt procentowy. Z kolei 33% respondentów stwierdziło, że to Stany Zjednoczone czerpią głównie korzyści z tych relacji, co stanowi wzrost o 15 punktów procentowych. Natomiast 19% osób wskazało odpowiedź „trudno powiedzieć”, co oznacza wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do poprzedniego badania.
W kolejnym pytaniu badania CBOS respondenci oceniali, czy Stany Zjednoczone mają pozytywny, negatywny, czy neutralny wpływ na świat. 33% uznało, że wpływ USA zależy od sytuacji, co stanowi wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu do badania z 2023 roku. 29% oceniło ten wpływ jako raczej negatywny, co oznacza wzrost o 23 punkty procentowe. Z kolei 20% badanych uznało wpływ USA za raczej pozytywny, co stanowi spadek o 32 punkty procentowe w porównaniu do poprzedniego badania. 10% stwierdziło, że wpływ USA na świat nie jest ani pozytywny, ani negatywny (wzrost o 4 punkty procentowe), a 9% respondentów nie miało zdania na ten temat.
(za: PAP)