Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w poniedziałek, że 9 maja Francja i Polska podpiszą w Nancy nowy traktat o przyjaźni i współpracy. Dokument ten, zapowiadany od kilku miesięcy, ma zastąpić obowiązujący dotąd traktat z lat 90. XX wieku.
W wywiadzie dla tygodnika Paris Match prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że 9 maja w Nancy podejmie polskiego premiera Donalda Tuska, by wspólnie podpisać nowy traktat o przyjaźni. Macron określił planowaną umowę jako „historyczną”.
Dokument zostanie podpisany w miejscu o szczególnym znaczeniu dla relacji polsko-francuskich – w Nancy, gdzie w 1736 roku, po opuszczeniu Polski, zamieszkał jako książę Lotaryngii król Stanisław Leszczyński, teść Ludwika XV.
Nowy traktat ma zastąpić umowę z 1991 roku, uznawaną obecnie za nieadekwatną do współczesnych realiów, zwłaszcza po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej.
Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, celem było zawarcie porozumienia jeszcze przed końcem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, którą Warszawa sprawuje w pierwszej połowie 2025 roku. Premier Donald Tusk ocenił niedawno, że nowa umowa „może okazać się przełomowa, jeśli chodzi o wzajemne gwarancje bezpieczeństwa”. 23 kwietnia minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wyraził nadzieję na podpisanie traktatu w najbliższych tygodniach.
Francuska dyplomacja określa nową umowę mianem „traktatu premium” i podkreśla, że będzie to pierwszy dokument tego typu, jaki Francja podpisze z państwem niesąsiadującym bezpośrednio z jej granicami.
W tym samym wywiadzie, udzielonym tygodnikowi Paris Match, prezydent Macron poinformował również, że 7 maja w Paryżu z wizytą pojawi się nowy kanclerz Niemiec Friedrich Merz. Macron podkreślił, że Francja „konsoliduje” swoje działania międzynarodowe i realizuje strategię wzmacniania Europy, współpracując ściśle zarówno z Warszawą, jak i Berlinem.
(za: PAP)