kaouther-djouada-WqCRDVs7ZI8-unsplash

Nadwaga i otyłość wśród polskich dzieci

Przetworzona żywność, często słodzona i barwiona, która dostarcza więcej kalorii niż jedzenie pochodzące np. z ogródka, oraz powszechny dostęp do urządzeń cyfrowych, skutecznie odcięły dzieci i młodzież od aktywności fizycznej. Coraz rzadziej można je zobaczyć w ruchu, na boiskach czy bawiące się na podwórkach. Pandemia jeszcze bardziej pogłębiła ten problem, zmuszając młodsze pokolenia do pozostania w domu. Skutki tego zjawiska zaczynają być widoczne – eksperci już teraz ostrzegają przed rosnącym problemem nadwagi i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Instytut Matki i Dziecka, w ramach międzynarodowego programu COSI (Childhood Obesity Surveillance Initiative) koordynowanego przez WHO Europe, przeprowadził badania na temat otyłości i nadwagi wśród dzieci. W ostatniej rundzie (2022/2023) w Polsce przebadano prawie 6,4 tys. dzieci w wieku 6-9 lat z 16 województw i 127 szkół. Wyniki badań wskazują na dramatyczny wzrost problemu otyłości, szczególnie wśród ośmioletnich dzieci.

Prof. Anna Fijałkowska, komentując wyniki, zauważyła, że pandemia miała istotny wpływ na zwiększenie liczby dzieci z nadwagą i otyłością. W 2021 roku 38,5% chłopców w wieku ośmiu lat miało nieprawidłowo wysoką masę ciała, co stanowiło bardzo niepokojący wynik. Choć w 2022 roku sytuacja nieco się poprawiła (36,5%), nadal jest to znacznie wyższy poziom niż w 2018 roku. Niestety, nie widać spadku tego niepokojącego trendu. Ponadto, więcej niż 1/3 ośmioletnich chłopców w Polsce zmaga się z nieprawidłową masą ciała, a co piąty ośmiolatek jest otyły.

Badanie nad zdrowiem i zachowaniami zdrowotnymi młodzieży szkolnej (HBSC) pokazuje, że problem nadwagi i otyłości nasila się wśród nastolatków w Polsce, zwłaszcza wśród 17-latków. Ponad 15% z nich zmaga się z nadmierną masą ciała, a 5% ma problem z otyłością. Eksperci, w tym prof. Anna Fijałkowska, podkreślają, że nadmierna masa ciała w dzieciństwie nie tylko zwiększa ryzyko problemów zdrowotnych w młodszym wieku, ale także ma długoterminowe konsekwencje.

Dzieci z nadwagą i otyłością mają znacznie wyższe ryzyko rozwoju poważnych chorób w dorosłym życiu, takich jak cukrzyca typu 2, choroba niedokrwienna serca, udar mózgu, a także nadciśnienie tętnicze. Te schorzenia, które są wynikiem niezdrowego stylu życia, w tym nieodpowiedniej diety i braku aktywności fizycznej, mogą prowadzić do znacznego pogorszenia jakości życia oraz przedwczesnej śmierci.

(za: Klaudia Torchała/Zdrowie PAP)

(fot. kaouther djouada on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Rapowy głos pokolenia Z — Sylwetka Michała Matczaka

Wszedł z rozmachem na polska scene muzyczna i zostawił popiół...

„Bolesław Śmiały” w Teatrze Polskim
Premiera spektaklu „Bolesława Śmiałego” odbędzie się 29 stycznia 2014 roku....
Ubrania w związku z (u)czuciem

To nie książka o tym, jaką sukienkę założyć na ślub....

Budujemy nowy dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945 – 1952
Dom Spotkań z Historią zorganizował wystawę poświęconą odbudowie Warszawy w...