luis-villasmil-20bZ4Qc7-Zw-unsplash

2024 – najcieplejszy rok w Europie

Z opublikowanego we wtorek raportu „European State of Climate 2024” wynika, że rok 2024 był najcieplejszym w historii pomiarów na terenie Europy. Kataklizmy pogodowe – w tym burze, powodzie i pożary – miały ogromny wpływ na życie mieszkańców kontynentu: łącznie dotknęły one ponad 450 tysięcy osób i doprowadziły do śmierci 335 z nich, w tym także w Polsce.

Eksperci ostrzegają, że Europa ociepla się najszybciej ze wszystkich kontynentów. Miniony rok wyróżniał się także dużymi kontrastami pogodowymi między wschodnią a zachodnią częścią kontynentu.

Burze i powodzie na zachodzie i w centrum Europy

W zachodniej Europie 2024 rok był jednym z najbardziej deszczowych od 1950 r. Silne burze prowadziły do powodzi – aż 12 proc. rzek przekroczyło poważne poziomy alarmowe. Szczególnie groźny był wrześniowy sztorm Boris, który przyniósł intensywne opady w Polsce, Austrii, Czechach, Niemczech, Rumunii, Włoszech, na Węgrzech i Słowacji. Z kolei w październiku powodzie nawiedziły Hiszpanię, zwłaszcza region Walencji. Łącznie zjawiska te dotknęły około 413 tys. osób – najwięcej od 2013 roku.

Rekordowe upały i susze na południu i wschodzie

Tymczasem południe i wschód Europy zmagały się z ekstremalnymi falami upałów i suszami. Liczba dni z silnym lub ekstremalnym stresem cieplnym była drugą najwyższą w historii. W południowo-wschodniej części kontynentu lipiec okazał się najgorętszym miesiącem – fala upałów trwała niemal dwa tygodnie, a lato przyniosło aż 66 dni stresu cieplnego i 23 tzw. tropikalne noce. W całej Europie odnotowano ok. 30 dni upałów oraz 12 tropikalnych nocy, które – jak zauważają eksperci – uniemożliwiają organizmowi regenerację po gorącym dniu.

Pożary, topniejące lodowce i ocieplające się morza

W 2024 roku szczególnie dotkliwe były również pożary. Tylko we wrześniu w Portugalii ogień strawił około 110 tys. hektarów lasów – to jedna czwarta całkowitej spalonej powierzchni w Europie. Pożary dotknęły łącznie ok. 42 tys. osób.

Dodatkowo, w całej Europie odnotowano znaczną utratę lodu – był to rok z najmniejszą liczbą mroźnych dni w historii. Lodowce w Skandynawii i na Svalbardzie odnotowały największy ubytek masy na świecie – średnio 1,8 m grubości w Skandynawii i 2,7 m na Svalbardzie. Był to także trzeci najcieplejszy rok w historii Arktyki i czwarty najcieplejszy na jej obszarach lądowych.

Niepokojąco rośnie również temperatura mórz – średnia temperatura wód europejskich była wyższa o 0,7°C, a w przypadku Morza Śródziemnego aż o 1,2°C w porównaniu ze średnimi wieloletnimi.

(Fot. Luis Villasmil on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Perełka ze stajni Blue Note Records

„Silver Pony” to kolejny, nasty już krążek Cassandry Wilson, jednej...

Zapomniani polscy nobliści

Dzieci w szkołach uczą się o sześciu polskich laureatach Nagrody...

Filmowy tydzień

Maj upływa pod znakiem kina. Po sukcesie Zimnej wojny Paweł...

Cieknące służby RPA
Rewelacje Edwarda Snowdena i depesze WikiLeaks to przy tym dziecinna...