IMG_0844

5 najodważniejszych kobiet w trakcie II wojny światowej!

1.Irena Sendler (1910-2008)


Historia Ireny Sendler niestety przez bardzo długi czas pozostawała przemilczana, co jest zaskakujące z uwagi na fakt, że uratowała ona setki Żydów ryzykując własnym życiem. Gdy wybuchła wojna, Irena pracowała w Obywatelskim Komitecie Pomocy Społecznej, co pomogło jej później w sprawnym dostawaniu się do getta. Postanowiła zaangażować się w działalność konspiracyjną, w związku z czym dołączyła Rady Pomocy Żydom (kryptonim konspiracyjny Żegota), gdzie została szefową wydziału dziecięcego. Wchodząc do getta, mówiła, że idzie przeprowadzać dezynfekcję, jednak w rzeczywistości przemycała jedzenie, lekarstwa, odzież. Postanowiła jednak podjąć bardziej radykalne kroki i z pomocą Żegoty zorganizowała przemyt dzieci poza żydowską dzielnicę, bo zdawała sobie sprawę z tego, że tylko to mogło je faktycznie uratować. Sendlerowa zapamiętana została nie tylko ze swojej odwagi, ale również pomysłowości — wynosiła dzieci z getta w pączkach, czy ukrywała je w karetkach pogotowia. Czasami musiała usypiać małe dzieci, by nie płakały po drodze. Finalnie udało jej się wyprowadzić z getta około 2500 dzieci. Co wyróżnia ją szczególnie to fakt, że nigdy nie mówiła o sobie, jak o bohaterce. Zawsze powtarzała, że czyni tylko ludzką powinność. 

2.Elżbieta Zawacka (ps. Zo) (1909-2009)


Zawacka w trakcie wojny wyruszyła w niebezpieczną podróż po Europie jako łączniczka Polskiego Państwa Podziemnego, wielokrotnie cudem unikając schwytania przez żołnierzy niemieckich. Kierowała się do Sztabu Naczelnego Wodza w Londynie, gdzie walczyła o to, by nadawać kobietom status żołnierzy. Była ona jedyną kobietą należącą do elitarnej grupy polskich żołnierzy z zachodu przeznaczonych do zadań specjalnych – ,,cichociemnych”. Ponadto była ona jedną z dwóch kobiet generałów w Polsce. Wiele razy przemycała przez granicę kraju tajne rozkazy, mikrofilmy, meldunki, czy pieniądze. Jej odwaga zaskakiwała wszystkich — nieraz zdarzało jej się jechać w przedziale tylko dla Niemców udając Niemkę, czasami chowała się przez wiele godzin w zbiorniku na wodę w parowozie. Skakała również ze spadochronem. Wiele lat była ścigana przez gestapo, jednak zawsze udało jej się uciec. Raz, w trakcie podróży pociągiem z Krakowa do Warszawy zmyliła śledzących ją Niemców, i w trakcie gdy myśleli, że poszła do toalety, wyskoczyła z pociągu. Do teraz pozostaje legendą wśród walczących Polaków. 

3.Krystyna Skarbek (1908-1952)


Do dziś jest nazywana ulubioną agentką Winstona Churchilla. Skarbek była pierwszą kobietą-szpiegiem w brytyjskim wywiadzie, do którego trafiła jesienią 1939 roku. Należała do dobrze znanego Wydziału Operacji Specjalnych (SOE), gdzie przyjęła nowe imię i nazwisko – Christine Granville. Zajmowała się tam sabotażem i kierowaniem dywersyjnymi grupami wysyłanymi do różnych miejsc w Europie. Powierzano jej wiele zadań i wysyłano do różnych miejsc. W trakcie jednej z misji pomogła uciec aresztowanym przez gestapo więźniom z Radomia. Wykorzystała do tego przebranie niemieckiego oficera oraz swój talent perswazji i wrodzoną pewność siebie. To ona przekazała Winstonowi Churchillowi informacje o tym, że wojska niemieckie planują atak na ZSRS, co umożliwiło ostrzeżenie w czas Stalina przed inwazją. W 1943 roku odbyła szkolenie spadochronowe w Londynie. Gdy wybuchło powstanie w Warszawie, Skarbek chciała niezwłocznie udać się do ojczyzny, jednak Churchill miał dla niej inne zadanie — została skierowana do Francji, a tam nad Sekwana dokonała rzeczy, które do teraz wydaje się niemożliwe. Raz namówiła cały wrogi garnizon złożony głównie z volksdeutschów do przejścia na stronę partyzantów. Po wojnie musiała przebywać na obczyźnie z uwagi na ryzyko aresztowania. Zginęła przedwcześnie, zabita przez nieszczęśliwie zakochanego w niej Dennisa Muldowneya, jednak pojawiają się teorie spiskowe, że był to w rzeczywistości brytyjski wywiad, obawiający się, że Krystyna za dużo wie. 

4.Magdalena Rusinek (1925-2014)


Magdalena Rusinek mając zaledwie 17 lat trafiła do grupy likwidacyjnej Referatu 993/W w Wydziale Bezpieczeństwa i Kontrwywiadu Komendy Głównej Armii Krajowej. Przechodziła tam różne szkolenia, które obejmowały między innymi strzelanie, czy trening wytrzymałościowy. Będąc w Warszawie pomagała w ratowaniu dzieci z getta. Gdy wybuchło powstanie, przez tydzień pełniła rolę łączniczki pułkownika Kazimierza Iranka-Osmeckiego, potem przydzielono jej status strzelca. W książce Łukasza Modelskiego ,,Dziewczyny Wojenne” Magda mówi: ,,Strzelałam jak wszyscy, specjalizowałam się też w odrzucaniu granatów.” Gdy powstanie dobiegało końca, przeprowadzała kanałami dowództwo AK, w tym Tadeusza Bora-Komorowskiego. Bez skrupułów upominała żołnierzy, gdy ci pozwolili sobie na zbyt głośne rozmowy. 

5.Maria Wittek (1899-1997)


Maria Wittek w wieku 18 lat wstąpiła do Polskiej Organizacji Wojskowej i ukończyła szkołę podoficerską, w tym samym czasie jako pierwszą w historii kobieta rozpoczęła studia na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego. Po rozpoczęciu II wojny otrzymała awans na pułkownika. Wraz z kobiecym batalionem pomocniczej służby wojskowej we Lwowie wzięła udział w obronie miasta, jednak po jego upadku skierowała się do Warszawy. Zameldowała się tam do służby pod rozkazami generała Karaszewicza-Tokarzewskiego, kierowała również  zakonspirowaną komórką ,,Spółdzielnia”. W 1940 roku Maria została szefem Wojskowej Służby Kobiet, a jej mieszkanie do końca wojny stanowiło jeden z głównych ośrodków polskiej konspiracji. 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
29. Warszawski Festiwal Filmowy
Odkąd Warszawski Festiwal Filmowy 4 lata temu został zaliczony do...
"Mink" drukuje kosmetyki
Drukarka 3D “Mink” autorstwa zawodowej wynalazczyni Grace Choi, potrafi wydrukować...
Coś takiego nie może istnieć
Są wśród nas, ale wielu ludzi ich nie widzi, albo...
Zajezdnia muzyki

Nosowska, JIMEK Symphonixx, Otsochodzi, O.S.T.R… — te oraz wiele innych...