alexandre-debieve-FO7JIlwjOtU-unsplash

AI z dużym prawdopodobieństwem zwiększy nierówności

Gilbert Houngbo, szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO), ostrzegł podczas poniedziałkowego szczytu w Paryżu poświęconego sztucznej inteligencji, że automatyzacja związana z AI będzie miała szczególny wpływ na zawody wykonywane przez kobiety, co może prowadzić do wzrostu nierówności.

Szef Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) ostrzegł, że wpływ generatywnej sztucznej inteligencji, zdolnej do tworzenia różnych treści, jest już widoczny w świecie pracy. Zauważył, że większość zawodów, które zostaną zautomatyzowane, to te, w których dominują kobiety. Wskazał, że niektóre grupy zawodowe zostaną całkowicie zlikwidowane, co pogłębi nierówności, i dodał, że należy to wziąć pod uwagę. Podkreślił również, że jeśli przedsiębiorcy będą mogli zastąpić pracowników maszynami, istnieje duże prawdopodobieństwo, że to zrobią.

Christy Hoffman, szefowa UNI Global Union, międzynarodowej federacji związków zawodowych sektora usług, zauważyła, że pracownicy, zwłaszcza ci zatrudnieni w telefonicznych biurach obsługi klienta, obawiają się, iż sztuczna inteligencja nie tylko ograniczy ich role, ale wręcz całkowicie je zastąpi.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Czeski dokument w Muranowie
Od środy Kino Muranów zaprasza na przegląd „Czeski dokument proszę!”....
Pożegnanie z biblioteką
Trwająca 15 lat przygoda ,,Hulakuli" z Biblioteką Uniwersytetu Warszawskiego została...
Podglądacze
Lubimy podglądać innych. Większość z nas ciekawa jest, jak żyją...
Hiperrealizm za ścianą
Rumuńskie kino już od jakiegoś czasu święci triumfy. „Wtorek, po...