Z badania „Zadowolenie z życia w 2024 r.” wynika, że 81% uczestników ankiety wyraża ogólną satysfakcję z życia, co stanowi wzrost o 4 punkty procentowe w porównaniu do 2023 roku. To najwyższy wynik odnotowany w ciągu ostatnich czterech lat.
Polacy najczęściej wyrażają zadowolenie z miejsca zamieszkania (87%), relacji towarzyskich (84%) oraz z dzieci (74%). Mniej satysfakcjonują ich natomiast materialne warunki życia (69%), związki (67%), wykształcenie i kwalifikacje (67%), stan zdrowia (60%), perspektywy na przyszłość (56%) oraz przebieg kariery zawodowej (55%). Najmniej zadowolenia przynoszą im dochody i sytuacja finansowa (38%).
CBOS zauważył w swoim komunikacie, że relacje towarzyskie i rodzinne wciąż stanowią jeden z głównych powodów satysfakcji. Większość respondentów (84%) jest zadowolona ze swoich przyjaciół i bliskich znajomych, trzy czwarte badanych (74%) czuje satysfakcję z relacji z dziećmi, a dwie trzecie (67%) z małżeństwa lub stałego, nieformalnego związku.
Większość Polaków jest zadowolona ze swojego miejsca zamieszkania (87%). Ponad dwie trzecie ankietowanych (69%) wyraża zadowolenie z warunków materialnych, takich jak mieszkanie czy jego wyposażenie, podczas gdy około jednej trzeciej ocenia je przeciętnie (24%) lub negatywnie (7%).
Jeśli chodzi o dochody, zadowolenie z nich deklaruje niespełna 40% respondentów (38%), niezadowolenie – 19%, a 4% jest średnio usatysfakcjonowanych. Satysfakcja z sytuacji finansowej występuje głównie w grupie osób zarabiających co najmniej 4 tys. zł na osobę w gospodarstwie domowym, a szczególnie wśród tych, którzy osiągają dochody wynoszące 6 tys. zł lub więcej na osobę.
(Fot. Unsplash)