Bez kategoriiksiążkaKULTURA

Gęby i pupy w Big Book Cafe

Czy przed gębą naprawdę nie da się uciec? Czy każdy z nas ma swojego profesora Bladaczkę? Czy Słowacki musi zachwycać Gałkiewicza? No i wreszcie — na ile Gombrowicz był prorokiem współczesności?

Fundacja „Kultura nie boli” wystartowała z kolejną edycją „Stand-upów Literackich”. 25 maja o 19:00 na deskach sceny kawiarni Big Book Cafe na Mokotowie sparafrazowana zostanie Ferdydurke. W roli „tłumaczy” Gombrowicza na współczesną rzeczywistość wystąpią: Sylwia Kubryńska, pisarka, blogerka i felietonistka, oraz Jakobe Mansztajn — polski poeta i twórca bloga Make life harder. Aktor Janusz Chabior i improwizujący Leski przypomną fragmenty oryginału.

— Literacki stand-up to forma, która daje artystom możliwość bezpośredniego kontaktu z odbiorcą. Twórcy podejmą wyzwanie — wyjdą zza biurek, wcielą się w role performerów i staną przed publicznością. To nieuprawiany u nas sposób literackiej konfrontacji, a jednocześnie eksperyment — tłumaczą organizatorzy.

To już drugie spotkanie w ramach cyklu Książki wszech czasów. Miesiąc temu na deskach Big Book Cafe na Mokotowie wystąpił Wojciech Kuczok w towarzystwie Antoniego Pawlickiego, Rafała Królikowskiego
i duetu muzycznego Radex i Bisz. Odwołując się do Tanga Sławomira Mrożka wspólnie próbowali nakreślić raport o stanie świata. Pierwszy cykl realizował się pod hasłem „Pisarze komentują świat”.
Głos oddano zaproszonym gościom, m.in. Justynie Kopińskiej, Magdalenie Parys, Michałowi Witkowskiemu czy Michałowi Rusinkowi. Zadaniem pisarzy było wygłoszenie autorskiej refleksji na temat świata. Było o literaturze, strachu i terroryzmie.

Bilety na „Stand-up Literacki” można nabyć przez portal www.bilety24.pl lub bezpośrednio w Big Book Cafew cenie 15 zł.

Koniec i bomba, a kto czytał ten trąba!

źródło: literackistandup.pl