Nieliteracka Szymborska w Muzeum Literatury

Czy mamy tu wielbicieli wierszy Wisławy Szymborskiej? Nadeszła świetna okazja, by poznać także jej twórczość plastyczną.

 

W Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie 8 grudnia odbył się wernisaż wystawy Kolaże Wisławy Szymborskiej. Od 10 grudnia można tam podziwiać ponad 50 prac plastycznych, które noblistka wysyłała swoim przyjaciołom w formie pocztówek. Kolaże są pełne ironicznego humoru i surrealizmu. Niektóre z nich są pewnie znane szerszej publiczności za sprawą serii artykułów piśmienniczych, które można było znaleźć kilka lat temu w Empiku.

Kolaże poetki udostępniła Fundacja Wisławy Szymborskiej w Krakowie. Pierwszy raz zostały wystawione w Piwnicy pod Baranami w lutym 2013 roku – w pierwszą rocznicę śmierci Szymborskiej. Od tego czasu fundacja pokazała kolaże na wystawach zarówno w kraju (np. w Kórniku – rodzinnej miejscowości artystki), jak i poza jego granicami (między innymi w Hiszpanii i Włoszech). Oprócz prac plastycznych na wystawie będzie można obejrzeć m.in. rękopis wiersza Kot w pustym mieszkaniu pochodzący z archiwum Muzeum Literatury. Ekspozycja zostanie zamknięta na początku lutego przyszłego roku.

 

Kolaże Wisławy Szymborskiej
10 grudnia 2017 – 4 lutego 2018
Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza
Rynek Starego Miasta 20
Warszawa

Jedna myśl na temat “Nieliteracka Szymborska w Muzeum Literatury

  1. Dzieki ci Basiu. Przyblizylas mi inna strone tworczosci naszej noblistki. Ciekawie opracowane. Gratuluje.

Dodaj komentarz