media

Lis wprost do Newsweeka

Jeszcze na początku lutego Tomasz Lis był redaktorem naczelnym „Wprost”. Teraz ma kierować kolejnym tygodnikiem opinii. Ringier Axel Springer ogłosił w poniedziałek, że powierzy mu funkcję naczelnego „Newsweek Polska”.

fot. Maciek Główka

Tego samego dnia wręczono wypowiedzenia dotychczasowemu naczelnemu, Wojciechowi Maziarskiemu, oraz dwojgu jego zastępców: Marcinowi Mastalerzowi i Annie Moczulskiej. Stanowisko p. o. redaktora naczelnego objęła Aleksandra Karasińska. Tomasz Lis przejmie tę funkcję, gdy skończy się zakaz konkurencji wynikający z umowy z poprzednim pracodawcą. Wówczas Karasińska zostanie jego zastępczynią, tak jak to było we „Wprost”.

W geście solidarności z Wojciechem Maziarskim z redakcji odszedł Jarosław Gaguła. Prawdopodobnie kierownictwo „Newsweeka” zakończy współpracę z innymi felietonistami: (odejdą m.in. Szymon Hołownia, Bogusław Chrabota, Tomasz Jastrun, Michał Zaczyński, Barbara Labuda.) Do redakcji mogą natomiast trafić dziennikarze którzy odeszli z „Wprost” razem z Lisem: Tomasz Plata, Łukasz Ramlau, Renata Kim i szef działu, Ryszard Holzer, Krzysztof Materna, Zbigniew Hołdys, Marcin Meller i Grzegorz Markowski oraz Jacek Fedorowicz.

– Cieszę się z możliwości współpracy z dziennikarzem i menedżerem o takich osiągnięciach. Naszym wspólnym celem jest umocnienie wiodącej pozycji „Newsweeka” wśród najbardziej opiniotwórczych tytułów w Polsce. – mówi Edyta Sadowska, prezes Ringier Axel Springer Polska. – Z wielką niecierpliwością i wielkimi nadziejami czekam na moment podjęcia pracy w Ringier Axel Springer Polska. Razem z zespołem „Newsweeka” zrobimy wszystko, aby ten tytuł zajął należne mu miejsce na rynku mediów w Polsce – stwierdza Tomasz Lis.

Pozostaje jeszcze sprawa zaangażowania Tomasza Lisa w portal Natemat. Czy właściciele „Newsweeka” nie boją się potencjalnego „konfliktu interesów”, który był oficjalnym powodem wyrzucenia dziennikarza z „Wprost”? Ani Axel Springer, ani Tomasz Lis nie mówią, jak zamierzają rozwiązać ten problem, ale według nieoficjalnych informacji spółka rozważa wykupienie udziałów w portalu. Roman Szczepanik, dyrektor komunikacji korporacyjnej i HR Ringier Axel Springer Polska, stwierdza: – Jesteśmy w pełni zadowoleni z rozmów z Tomaszem Lisem dotyczących Natemat.pl oraz naszej współpracy z portalem.