Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Film

Carmina podbija serca

58-letnia Carmina to twarda babka. Pierwszego papierosa zapaliła w wieku 7 lat. Prowadzi bar nie mogąc liczyć na pomoc swojej średnio rozgarniętej rodziny. Doskonale sobie radziła, ale teraz ma dość – albo zacznie jej się układać, albo wybuchnie.

Jej bar jest notorycznie okradany, a ubezpieczyciele za każdym razem znajdują pretekst, by nie wypłacać Carminie odszkodowania. Dlatego bohaterka w tajemnicy przed wszystkimi obmyśla przebiegły plan odzyskania pieniędzy.

 

Carmina o revienta (1).jpg

 

W „Wybuchowej Carminie” to nie akcja jednak jest najważniejsza. To komedia charakterów, które, oddziałując na siebie nawzajem, powodują salwy śmiechu na widowni. Trzeba szczególną uwagę zwrócić na bezbłędne dobranie aktorów, którzy idealnie wywiązali się z zadania. Znakomita jest Maria Leon jako nieporadna córka Carminy nie rozstająca się ze swoim telefonem. Ta 22-letnia, choć zachowująca się jak dziecko, bezrobotna matka 4-letniej córki, stara się pomóc w barze, ale jedyne, co jej się udaje, to przysparzać więcej kłopotów Carminie. Świetny jest także mąż głównej bohaterki Antonio (Paco Casaus), lekko nadużywający piwa optymista, który, jak sam to określa, na stare lata „prowadzi życie kontemplacyjne”.

 

7969_05

 

Jednak siła tej krzepiącej komedii opiera się na tytułowej bohaterce. Postać Carminy została brawurowo zagrana przez debiutantkę, jej imienniczkę Carminę Barrios, matkę reżysera i scenarzysty Paco Leona. Każe nam się to zastanowić, czy bohaterka nie stanowi przypadkiem tylko lustrzanego odbicia prawdziwej Carminy. Jeśli tak jest, reżyser wykazał się niebywałym wyczuciem wykorzystując charakter matki, by stworzyć wciągający film. Jeśli zaś nie, wówczas oklaski należą się odtwórczyni roli Carminy, która stworzyła kreację o wszelkich znamionach autentyczności (w filmie pojawia się zresztą paradokumentalna nuta).

 

1340355600_extras_video_5.jpg

 

„Wybuchowa Carmina” to największy przebój 13. Tygodnia Kina Hiszpańskiego. Obraz pokazujący zwyczajnych, szarych Hiszpanów zmagających się z losem w czasach kryzysu aż emanuje optymizmem. Pewnie dzięki wszechobecnemu dystansowi, który bohaterowie mają do swoich problemów i który pomaga im się cieszyć, gdy przychodzi czas zabawy. Polskiej publiczności wyjątkowo się to podobało i po raz pierwszy w czasie festiwalu nagrodzili film gromkimi brawami. Szkoda jedynie, że wraz z końcem Tygodnia Kina Hiszpańskiego zniknie z Polski także „Carmina”.

 

carmina-o-revientaWYBUCHOWA CARMINA (CARMINA O REVIENTA)
Hiszpania 2012, 70 minut
Scenariusz i reżyseria: Paco León
Zdjęcia: Juan González Guerrero
Muzyka: Pony Bravo
Występują: Carmina Barrios, María León, Paco Casaus, Ana María García