Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Powrót do dawnych technik na Smolnej

Maroko, Turcja, Czechy zatrzymane w kadrze Agaty Hubert i… ręcznie przerobione w jednej z najstarszych technik fotograficznych, można oglądać na Smolnej w Warszawie

 

Agata Hubert jest studentką III roku Wyższego Studium Fotografii Narodowego Centrum Kultury w Warszawie.

Właśnie można oglądać wystawę jej fotografii, pochodzących z wyjazdów do Maroka, Turcji, Czech, Warszawy, Podlasia, Mazur i Tatr. Interesuje ją wpływ człowieka na naturę. Utrwala przykłady takiej ingerencji, fotografując np. fabrykę na tle gór w Turcji, wieżę widokową na praskim wzgórzu czy most zbudowany na Wiśle.

Wykorzystana przez Hubert cyjanotypia jest starą techniką fotograficzną, stosowaną głównie od 1842 roku do połowy XX wieku. Autorka stosuje ją w swoich pracach. Negatywy naświetlone na papierze akwarelowym pokrytym chemią cyjanotypiową i tonowane w czaju są następnie ręcznie przez nią malowane Ecoliną. – To moja własna ingerencja w obraz, który zanikł, nie był wypełniony, był monotonny. Tak jak człowiek interweniuje w naturę, tak ja podjęłam interwencję fotograficzną, dodając obrazom brakujące w moim wyobrażeniu elementytłumaczy. 

 

Agata Hubert Interwencje

 

DKS – Scena na Smolnej

Smolna 9, Warszawa

05-22 marca 2012