Konflikt w fotografii

14 maja rozpocznie się Miesiąc Fotografii w Krakowie. To jeden z najważniejszych festiwali kulturalnych organizowanych co roku w Polsce. Program Miesiąca Fotografii składa się z szeregu wystaw, warsztatów oraz konkursu fotograficznego, w którym bierze udział około stu młodych artystów z całego świata.

 

Tematem tegorocznej edycji festiwalu jest konflikt. Organizatorom konkursu nie chodzi tylko o starcia zbrojne, czy polityczne potyczki, lecz o szeroko rozumiane konflikty interpersonalne, oraz subtelne rozterki zachodzące w sercu i umyśle człowieka.

Joanna Piotrowska należy do artystów, których wystawy będzie można oglądać przy okazji festiwalu. Tematem cyklu czarnobiałych zdjęć pt.”Frowst” (zaduch, stęchlizna) jest rodzina. Obraz obejmujących się, całujących i spoglądających na siebie szczęśliwych krewnych jest tylko pozorem. Odbiorca poddając fotografie analizie zauważa, że gesty są nieczułe, uśmiechy nieszczere, a spojrzenia puste, wyprane z emocji lub pełne nienawiści.

 

www.photomonth.com

Kolejnym artystą, który w niestandardowy sposób ujmuje temat konfliktu jest Paweł Szypulski. Jego wystawa „Ciało obce” składa się z różnego rodzaju fotografii różnych autorów, które łączy specyficzny rodzaj przedstawiania kobiet. Inspiracją dla artysty była dziewczyna przywieziona z afrykańskiej kolonii, wykorzystywana jako obwoźna atrakcja erotyczna, z powodu niestandardowo dużych wymiarów swoich pośladków. Dziewczyna zmarła z wycieńczenia w paryskich slumsach nie dożywając trzydziestki. Szypulski przedstawia obnażony wizerunek uprzedmiotowionej kobiety wszechobecny w przestrzeni społeczno-kulturalnej.

 

pdf 1.jpgwww.photomonth.com

Zhang Dali jest chińskim artystą, który w swojej wystawie „Inny Świat” prezentuje techniki stosowane w przerabianiu fotografii. W maotańskich Chinach wykorzystywano podstawowe techniki manipulacji fotograficznej, w celach propagandowych. Wycinano nie wygodne postaci lub wklejano te pożądane, wyszczuplano i wydłużano oraz retuszowano przywódców politycznych, aby podkreślić ich prestiż. Zhang Dali dociera do oryginalnych fotografii, zestawiając je z przerobionymi kopiami.

 

pdf3.jpgwww.photomonth.com

Wydaje się, że ujęcie konfliktu jako obrazu kłótni, czy fotografii z frontu to już za mało. 

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy konflikt między tym, co wartościowe i pełne nienawiści. Między tym co piękne, a tym, co uprzedmiotowione i zhańbione. Między tym, co potężne, a tak naprawdę żałośnie małe i nieprawdziwe.

 

Dokładny program Miesiąca Fotografii wraz z opisem pozostałych wystaw dostępny jest na stronie internetowej www.photomonth.com

Cztery zmysły w Izraelu [część 1]

Jesteście rodziną? Ktoś miał dostęp do waszego bagażu? A może...

Komedia pomyłek
Kuba Nieścierow w swoim pełnometrażowym debiucie postanowił sięgnąć po rzadko...
,,Żałuję, że Cię znałam”

Film ,,Zanim się pojawiłeś” to przykład nieudanego melodramatu i znanej...

Burzum – rany kłute black metalu
Varg Vikernes, twórca black metalowego projektu Burzum, brutalnie zabija kolegę...