Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Fotorejestr – w wolnym czasie zobacz jak ludzie spędzali czas wolny

W dzisiejszych czasach, kiedy świadomość przeszłości zanika w zastraszającym tempie, ważne są inicjatywy podtrzymujące wiedzę o tym, co wokół nas było, jak wyglądało i co sobą reprezentowało. W tym miejscu warto na pewno wspomnieć Fotorejestr, czyli polsko-norweski portal zbierający kolekcje fotograficzne z przeróżnych warszawskich instytucji.

Fotorejestr to inicjatywa zainspirowana podobnymi działaniami w Norwegii i przez Norwegię, Islandię oraz Lichtenstein wspierana. Na stronie portalu obejrzeć można liczne zbiory znanych nam fotografów, a czasem też autorów anonimowych. Portal zajmuje się też uświadamianiem ludzi jak należy digitalizować (czyli mówiąc prościej przenosić na komputer czy inne nośniki cyfrowe) nasze własne zbiory i jak to zrobić, aby zdjęcia te (także jako odbitki i negatywy) przetrwały w doskonałym stanie wiele lat, dając przepiękne świadectwo naszych korzeni i rodzinnego dziedzictwa.

 

amusment-001-1.jpgfot. Władysław Paweł Jabłoński

 

Mało tego! Na stronie regularnie pojawiają się nowe wirtualne wystawy Fundacji Archeologii Fotografii. Przeglądanie tych wystaw to świetna rozrywka na zimowe wieczory. Wystarczy wskoczyć pod ciepły kocyk z gorącą herbatką i w takiej relaksującej atmosferze, w zaciszu własnego domu, oglądać piękne, archiwalne zdjęcia. Najnowsza wystawa to fotografia wypoczynkowa: „Czas wolny”. Jest to zbiór urokliwych obrazów, które oprócz przedstawiania nam przeróżnych sposobów na spędzanie wolnych chwil, stanowią przekrój epok, miejsc i środowisk społecznych XX wieku.

Nowe zdjęcia pojawiają się także w kolekcjach prywatnych. Więcej informacji i mnóstwo zdjęć znaleźć można na stronie projektu Fotorejestr:  http://www.fotorejestr.net, a także na ich profilu na portalu Facebook: http://www.facebook.com/profile.php?id=100001052739408