340–metrowy krokodyl na bulwarach, nagie postacie z głowami zwierząt, dłonie przesuwające miniaturowe bloki czy sceny bitewne z udziałem metalowych koni. A do tego spływająca farba i odgłosy wstrząsanych sprayów. 15 lipca rusza 7. edycja festiwalu Street Art Doping.
Lipiec jest miesiącem, w którym warszawskie ulice stają się oazą sztuki tworzonej głównie przy użyciu sprayów. Akcja, której organizatorem jest fundacja Do Dzieła!, prezentuje najciekawsze osobowości z kręgu sztuki street art, a powstałe w jej ramach murale i graffiti urozmaicają warszawską przestrzeń publiczną. Do udziału w festiwalu zapraszani są artyści z całego świata, których pasją jest malowanie na ścianach ulicznych budynków.
W tym roku prace powstaną na Pradze Północ i Pradze Południe. Jak mówi koordynatorka imprezy, Katarzyna Dziubłowska, część miasta po prawej stronie Wisły jest wyjątkowo dobrym miejscem da powstawania sztuki ulicznej: Jest tam coś specyficznego, artyści bardzo lubią tam tworzyć.
Praskie tereny przyozdobi pięciu artystów cenionych w środowisku twórców street art’u:
-
Conor Herrington – Irlandczyk, na jego twórczość składają się ekspresyjne, wielkoformatowe prace, w których klasyczne ujęcia łączą się z elementami żywiołu ulicy. Artysta stworzy dzieło Warsaw Fight Club przedstające scenę walki.
-
1010 – Niemiec polskiego pochodzenia stworzy Dziurę w całym – wyrwę w bloku w trójwymiarze.
-
108 i CT – włoski duet, pierwszy z nich maluje abstrakcyjne figury, a drugi dekonstruuje liternictwo.
-
Ernest Zacharevic – prace tego artysty pochodzącego z Litwy filtrują rzeczywistość przez świat widziany oczami dziecka. Lokalizacja jego muralu nie jest jeszcze znana.
Festiwal odbywa się od 2009r. Do tej pory w Warszawie gościli m.in.: Cyrcle (ul. Widok 11), Daleast (ul. Bliska 23) czy SatOne (ul. Chłodna 34). Street Art Doping ma obecnie bardziej kameralny charakter niż kiedyś, ale za to dobór artystów i lokalizacji jest staranniejszy: Po kilku latach zrozumieliśmy i na czym nam zależy, i co powinno być istotą takich festiwali. Nie robienie jarmarku z fajerwerkami i kolorowanie miasta, ale niezwykle przemyślany wybór lokalizacji i zapewnienie jak najlepszych warunków pracy dla zaproszonych artystów, którym zapewnia się całkowitą wolność wypowiedzi, jak mówi Przemysław Dziubłowski z fundacji Do Dzieła!
Tegoroczna edycja festiwalu obfituje w rozmaite imprezy towarzyszące. Organizatorzy podjęli współpracę z kwiaciarnią Grafiki, czego efektem jest m.in. wycieczka rowerowa po praskich muralach. Partnerem Street Art Doping jest Instytut Goethego.
PROGRAM FESTIWALU
Murale:
Conor Herrington – ul. Środkowa 17
1010 – ul. Mackiewicza 1
108 i CT – ul. Frycza Modrzewskiego 23 i 26
Wydarzenia towarzyszące:
- 13 lipca – wystawa 1010, kwiaciarnia Grafiki – ul. Smulikowskiego 6/8, godz. 19
- 14 lipca – wycieczka rowerowa szlakiem praskich murali, start: kwiaciarnia Grafiki, godz. 18.30, meta: klubokawiarnia Plażowa, ul. Wybrzeże Szczecińskie 1
- 27 lipca – wystawa fotografii Macieja Kruegera, klubokawiarnia Plażowa