pawel-czerwinski-FtQPiDsBvZU-unsplash

Nadciągają obniżki?

Ekonomiści Banku Pekao, komentując dane GUS, stwierdzili, że obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już niemal pewne. Według nich, spowolnienie wzrostu wynagrodzeń w marcu to jeden z czynników przemawiających za decyzją NBP o cięciu stóp.

We wtorek GUS opublikował dane dotyczące płac i zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Wynika z nich, że w marcu średnie wynagrodzenie brutto w tym sektorze wyniosło 9 055,92 zł, co oznacza wzrost o 7,7% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jednocześnie liczba zatrudnionych spadła rok do roku o 0,9%.

Według ekonomistów Banku Pekao, dane za marzec potwierdzają trend widoczny od początku roku – tempo wzrostu wynagrodzeń wyraźnie słabnie i najprawdopodobniej ustabilizowało się na poziomie, który można uznać za typowy i pozbawiony gwałtownych wahań. Po raz pierwszy od czasu silnej reakcji płac na szok inflacyjny w 2022 roku, w 2025 roku odnotowano wzrost płac na poziomie 7% przez dwa kolejne miesiące. To oznacza, że dynamika wynagrodzeń znajduje się już tylko nieco poniżej poziomów notowanych w latach 2017–2019, kiedy gospodarka cechowała się większą równowagą.

Eksperci Pekao twierdzą, że ustabilizowanie się tempa wzrostu płac w granicach 7–8% stanowi silny argument dla Rady Polityki Pieniężnej za rozpoczęciem cyklu obniżek stóp procentowych. Przypomnieli, że obecny poziom stóp był adekwatny do sytuacji, w której wynagrodzenia rosły w tempie 10–12% rocznie.

W świetle spowolnienia na globalnych rynkach, lepszych niż oczekiwano danych o inflacji CPI, które sugerują możliwość osiągnięcia celu inflacyjnego RPP na przełomie roku, a także gorszych wyników przemysłu i budownictwa za marzec, ekonomiści wskazują, że argumenty przemawiające za łagodniejszą polityką monetarną są obecnie wyjątkowo silne. W ich ocenie obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu (po 50 punktów bazowych każda) są już praktycznie przesądzone. Zastanawiają się jedynie, czy w 2025 roku pojawi się przestrzeń do dalszego luzowania polityki pieniężnej – choć na razie nie formułują jednoznacznej prognozy.

Odnosząc się do spadku zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw, ekonomiści Pekao zaznaczyli, że taki rozwój wydarzeń był spodziewany. Jak wynika z danych GUS, w marcu liczba etatów zmniejszyła się o 8 tysięcy w porównaniu do lutego.

(za: PAP)

(fot. Pawel Czerwinski on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Otwarcie Muzeum Polskiej Wódki

Już 12 czerwca przy Placu Konesera 1, w XIX-wiecznym budynku...

Niewinny czarodziej
W lutym mija 85. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci...
Gang fuksa, barwiarza i filistra
Po 1989 roku w Polsce oswobodzono tradycję, słowo, sumienie. Jednym...
Autobus dla bezdomnych

Warto o nim informować napotkanych bezdomnych. Ten drobny gest może...