boliviainteligente-VimHVpBr-9E-unsplash

Studenci a chat GPT

W rozległym międzynarodowym badaniu, w którym uczestniczyło prawie 150 naukowców, przeanalizowano sposób, w jaki 23 tys. studentów korzysta z ChatuGPT w swojej nauce.

Wyniki badania, opublikowane w PLOS One, wskazują, że studenci najczęściej używają ChatuGPT do burzy mózgów i generowania nowych pomysłów (29%), streszczania długich tekstów (27%) oraz poszukiwania informacji do prac naukowych (25%). Co piąty uczestnik badania przyznaje, że wykorzystuje narzędzie do pomocy w pisaniu prac zaliczeniowych i artykułów naukowych, powtarzaniu materiału przed egzaminami, tłumaczeniach, szukaniu porad osobistych, pisaniu kodów programistycznych oraz korekcie tekstów. ChatGPT jest rzadziej wykorzystywany do pisania formalnych dokumentów, rozwiązywania zadań matematycznych oraz w twórczości literackiej, jak np. tworzenie opowiadań czy wierszy.

Studenci oceniali, że ChatGPT sprawdza się w uproszczeniu trudnych informacji i streszczaniu treści, jednak uważali go za mniej wiarygodnego, jeśli chodzi o dostarczanie rzetelnych informacji i wspieranie procesu nauki.

(fot. Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Islandia dziennikarskim rajem?

Julian Assange, szef portalu WikiLeaks, fot. Espen Moe/wikipedia.orgPodczas gdy polscy...

Czy Polacy rzeczywiście mało czytają?
Warszawa może pochwalić się największą liczbą bibliotek przypadającą na 100...
Autonomiczne autobusy w Warszawie?

Miejskie Zakłady Autobusowe ogłosiły przetarg na zakup 90 nowych elektrycznych...

Kino w Domu Partii
Choć Warszawa Europejską Stolicą Kultury nie zostanie, to mimo wszystko...