mikael-kristenson-3aVlWP-7bg8-unsplash

Polacy nie chcą płatnych studiów

Piątkowa „Rzeczpospolita” informuje o wynikach sondażu IBRIS, z którego wynika, że zdecydowana większość Polaków popiera możliwość bezpłatnego studiowania. Badanie odnosi się do wypowiedzi kandydata Konfederacji na prezydenta, Sławomira Mentzena, który w Kanale Zero stwierdził, że „w moim idealnym świecie studia są płatne”.

Sondaż przeprowadzony w dniach 28-29 marca pokazuje, że 76,1 proc. Polaków jest za bezpłatnymi studiami. Z tej grupy 37,4 proc. uważa, że studia powinny być całkowicie darmowe, natomiast 39,1 proc. chce, by absolwenci bezpłatnych studiów byli zobowiązani do pracy w Polsce przez określony czas. Opłaty za studia popiera jedynie 1,6 proc. ankietowanych.

Badanie pokazuje również, że 15,5 proc. respondentów jest otwartych na odpłatne studia, ale z zastrzeżeniem, że osoby niezamożne miałyby szeroki dostęp do stypendiów dla uzdolnionych. „Jeśli chodzi o obowiązek odpracowania studiów w Polsce, wyniki wśród wyborców są podzielone. Chciałoby tego 44 proc. zwolenników obozu rządzącego oraz 45 proc. opozycji. Z kolei zwolenników pełnej odpłatności za studia dla wszystkich można znaleźć głównie wśród wyborców opozycji, w tym PiS, Konfederacji i Partii Razem (4 proc. respondentów). W innych grupach politycznych poparcie dla tej koncepcji jest znikome” – zauważa gazeta.

Badanie wskazuje także, że kobiety częściej opowiadają się za bezwarunkowo bezpłatnymi studiami, podczas gdy mężczyźni częściej niż kobiety popierają obowiązek pracy w Polsce po zakończeniu nauki.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Zaplanuj karierę na targach
Oferty pracy i staży, spotkania z potencjalnymi pracodawcami i doradcami...
Michnik wygrał proces
"Jedną trzecią życia poświęcił obronie byłych ubeków" - tak o...
7 grzechów głównych w fotografii: BEZREFLEKSYJNOŚĆ
W trzecim wywiadzie o powierzchownym traktowaniu fotografii, o konieczności zadawania...
Czy media społecznościowe ułatwiają czy utrudniają dialog?
Media społecznościowe stanowią ogromne ułatwienie w kwestii komunikacji. Ale czy...