Warszawa może poszczycić się imponującą liczbą 11,5 biblioteki na każde 100 tysięcy mieszkańców – wynika z danych przedstawionych przez World Cities Culture Forum. Wynik ten stawia Warszawę przed takimi metropoliami jak Paryż, Londyn, Nowy Jork czy Rzym. Czy jest to wystarczający argument, by nazwać Warszawę światową stolicą książki? Duża liczba bibliotek sugeruje, jakoby niesłuszny był mit o nieczytających książek Polakach. Czy więc stanowią one o zapotrzebowaniu, czy może o próbie zachęcenia obywateli do czytania? Wszystko wskazuje niestety na to drugie, gdyż jak wynika z danych zaprezentowanych przez KRRiT, ponad 56% Polaków nie przeczytało ani jednej książki w ciągu roku. Jak te statystyki prezentują się w samej stolicy?
Zgodnie z wynikami Barometru Warszawskiego z czerwca, 75% mieszkańców Warszawy przeczytało przynajmniej jedną książkę w ciągu ostatniego roku. To więcej niż liczba osób, które odwiedziły kino (60%). Szczegóły dotyczące czytelnictwa wyglądają następująco:
- 52% mieszkańców przeczytało od 1 do 10 książek,
- 13% – między 11 a 20 książek,
- 17% przyznało, że nie przeczytało żadnej książki,
- 36% deklaruje korzystanie z literatury specjalistycznej w celu podnoszenia kwalifikacji.
Warszawa przoduje w tworzeniu bibliotek
World Cities Culture Forum to coroczne spotkanie przedstawicieli blisko 40 światowych miast kultury z pięciu kontynentów. Forum skupia się na wymianie doświadczeń i refleksji nad rolą kultury w rozwoju miast. A oto ranking liczby bibliotek na 100 tysięcy mieszkańców dla wybranych miast:
- Warszawa: 11,5
- Nanjing (Chiny): 11,2
- Seul: 11,0
- Bruksela: 10,0
- Paryż: 8,5
- Helsinki: 6,2
- Sztokholm: 5,9
- Mediolan: 5,4
- Londyn: 3,9
- Tokio: 2,9
- Nowy Jork: 2,4
- Rzym: 1,4
Antykwariaty i nowe biblioteki
Warszawa może się pochwalić nie tylko dużą liczbą bibliotek, ale także licznymi antykwariatami oraz przytulnymi klubokawiarniami, które wciąż cieszą się nie malejącą popularnością. Co więcej, w stolicy powstają nowe, nowoczesne obiekty, jak biblioteka w Choszczówce na Białołęce. Ten modułowy budynek przy ul. Kłosowej 6a to przykład zrównoważonego budownictwa, łączącego estetykę z zaawansowaną technologią. Oprócz wypożyczania książek oferuje przestrzeń do relaksu i aktywności lokalnych.
fot.pixabay