Gemini_Generated_Image_4jd3784jd3784jd3

Podano datę premiery „Lalki”!

Ekranizacja „Lalki” Bolesława Prusa w reżyserii Macieja Kawalskiego trafi do kin już 30 września 2026 r., rozpoczynając nowy sezon filmowy w jesieni.

Powieść Bolesława Prusa, „Lalka”, doczekała się już dwóch wcześniejszych adaptacji: filmu kinowego w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa z 1968 roku oraz serialu telewizyjnego zrealizowanego przez Ryszarda Bera w 1977 roku.

Obecnie zapowiedziano kolejną ekranizację, która ma przenieść widzów do Warszawy XIX wieku w niespotykany dotąd sposób – tak wynika z informacji opublikowanych przez dystrybutora. Twórcy projektu obiecują, że nowa wersja zaoferuje intensywne emocje, dorównujące największym serialowym przebojom, oraz rozmach wizualny typowy dla hollywoodzkich produkcji. Zaprezentowany na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zwiastun od razu potwierdził, że jest to dzieło wyróżniające się zarówno gwiazdorską obsadą, jak i wyjątkową stroną wizualną i narracyjną.

Producent Radosław Drabik wyraża przekonanie, że nowa „Lalka” ma szansę stać się wydarzeniem kulturalnym, które przywróci widzom zaufanie do kina i zachęci ich do opuszczenia domów w celu przeżycia najwyższej jakości doświadczenia filmowego. Podkreśla on uniwersalność dzieła, mówiąc: „To film, który może zjednoczyć pokolenia – od nastolatków po pradziadków. Każdy z widzów znajdzie w nim coś dla siebie, co z kolei zainicjuje długie dyskusje po seansie. Uczestnictwo w tworzeniu takiego projektu to prawdziwy zaszczyt”.

Zdjęcia do filmu, które rozpoczęły się w lipcu w Warszawie, potrwają do 20 grudnia. Jednak ślad po produkcji pozostanie w stolicy na dłużej. Ze względu na ogromne zainteresowanie, postanowiono przedłużyć ekspozycję dekoracji filmowej w postaci sklepu Wokulskiego, wzniesionej w pobliżu pomnika Kopernika na Krakowskim Przedmieściu, aż do połowy lutego. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, podziękował Stołecznej Estradzie za podjęcie się tego zadania, zapraszając w październiku mieszkańców i turystów do oglądania scenografii i spacerowania śladami autora „Lalki”.

Reżyser Maciej Kawalski: „Po kilku dekadach Lalka wraca na wielki ekran, by na nowo poruszyć serca kilku pokoleń Polaków! To film, który wspólnie w kinie mogą zobaczyć nastolatki, z rodzicami, z dziadkami, a nawet pradziadkami – i każde z nich coś odczuje, coś przeżyje, a potem jeszcze przez tydzień będą mogli o tym dyskutować. Praca nad takim filmem to dla wszystkich twórców prawdziwy zaszczyt! Dajemy z siebie absolutnie wszystko i powstaje coś specjalnego, pięknego i ważnego.”

W roli Stanisława Wokulskiego zobaczymy Marcina Dorocińskiego. Izabelę Łęcką zagra Kamila Urzędowska. W obsadzie znaleźli się także m.in. Marek Kondrat, Andrzej Seweryn, Maria Dębska, Mateusz Damięcki, Krystyna Janda, Maja Komorowska, Agata Kulesza, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Maja Ostaszewska, Cezary Żak, Filip Pławiak i Dawid Ogrodnik.

(za: PAP)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
„Zawód: fotoreporter" – fotograficzny cykl spotkań w DSH
W sobotę rusza nowy cykl spotkań w warszawskim Domu Spotkań...
Miesiąc juwenaliów czas zacząć!

Powoli pojawiają się pierwsze zapowiedzi wydziałowych juwenaliów na Uniwersytecie Warszawskim....

Gwiazdy w kotle czarownic

Niespełna dwa tygodnie po bardzo udanych Mistrzostwach Europy w Berlinie,...

A może by tak zostać wolontariuszem? Rekrutacja na ŚDM trwa.

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami i nadal poszukiwane...