CENTRUM NAUKI KOPERNIK FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA/materiały prasowe)

Naukowo w kinie

Skąd w XXI wieku epidemie, jak będziemy podróżować w przyszłości i czego człowiek może nauczyć się od sztucznej inteligencji? Na te i inne pytania odpowiedzi można poszukać w kinie! Centrum Nauki Kopernik zaprasza na Plenerowe Kino Letnie w każdy piątek lipca i sierpnia.

CNK nie po raz pierwszy organizuje wakacyjne pokazy filmowe pod chmurką. Filmy wyświetlane będą na letniej scenie CNK, na tyłach budynku. W tym roku na widzów czekają dwa cykle: „Ruch” – w lipcu oraz „Człowiek mechaniczny” w sierpniu. Każda z projekcji poprzedzona będzie wystąpieniem eksperta, związanego zawodowo z tematami poruszonymi w filmie. Jak informują organizatorzy, letnie kino ma być nie tylko rozrywką, ale i refleksją nad zmieniającym się światem i społeczeństwem.

Oto kilka wybranych filmowych propozycji:

Ginący świat (reż. Louie Psihoyos) – 13 lipca godz. 21:00
Efektowna wizualnie produkcja przedstawia wpływ ekspansywnej działalności człowieka na wymieranie ziemskiej fauny i flory. Poprzedni film reżysera, „Zatoka delfinów”, nagrodzony został Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Rozmowę przed pokazem poprowadzi Katarzyna Jagiełło, ekspertka Greenpeace, tłumaczka i aktywistka.

Podróże przyszłości (reż. Tamar Baumgarten) – 27 lipca godz. 21:00
Pokaz specjalny Planete + to rozważania na temat przyszłych środków transportu takich, jak Hyperloop, czyli ponaddźwiękowy pociąg. Jak będziemy podróżować za kilkadziesiąt lat i dlaczego obecne pojazdy powinny zniknąć? Na te pytania odpowiedzą występujący w filmie naukowcy i inwestorzy.

Centrum Nauki Kopernik ( ŹRÓDŁO: MATERIAŁY PRASOWE)

AlphaGo (reż. Greg Kohs) – 17 sierpnia godz. 21:00
Tytuł dokumentu odnosi się do nazwy algorytmu, który w 2016 roku wygrał z mistrzem świata w starochińską grę planszową go. Film pokazuje zmagania zespołu naukowców DeepMind, badającego ograniczenia i możliwości sztucznej inteligencji. Twórcy odpowiadają na pytania, czym różni się ona od umysłu człowieka i jak można wykorzystać ją w codziennym życiu.

Cyborgi wśród nas (reż. Rafel Duran Torrent) – 31 sierpnia 21:00
Dokument Torrenta jest opowieścią o ludziach, którzy zmodyfikowali swoje ciała tak, by rozszerzyć jego możliwości i zniwelować niepełnosprawności. Głównym bohaterem jest Neil Harbisson, który od urodzenia widział świat czarno-biały. Dzięki oku cyborga, kamerze i przewodom, które stały się niemal integralnymi częściami jego ciała, jest w stanie odbierać kolory za pomocą… słuchu.

Pełne opisy i trailery wszystkich wyświetlanych filmów można znaleźć na stronie http://www.kopernik.org.pl

Wstęp na wydarzenie jest wolny, do wyczerpania miejsc.

 

STREET PHOTOGRAPHY NOW. Fotografia uliczna Tu i Teraz
19 listopada 2011 r. odbędzie się wernisaż wystawy „Street photography...
Kumple powracają
Z początkiem lipca stacja E4 rozpoczęła emisję siódmego sezonu serialu...
Samotna droga Panasewicza
Janusz Panasewicz, wydał drugą solową płytę, zatytułowaną „Fotografie”.Przyjemne, melodyjne utwory,...
Dziary w Zachęcie

Przez dwa miesiące w Zachęcie prezentowany jest projekt „Dziary” Maurycego...