CENTRUM NAUKI KOPERNIK FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA/materiały prasowe)

Naukowo w kinie

Skąd w XXI wieku epidemie, jak będziemy podróżować w przyszłości i czego człowiek może nauczyć się od sztucznej inteligencji? Na te i inne pytania odpowiedzi można poszukać w kinie! Centrum Nauki Kopernik zaprasza na Plenerowe Kino Letnie w każdy piątek lipca i sierpnia.

CNK nie po raz pierwszy organizuje wakacyjne pokazy filmowe pod chmurką. Filmy wyświetlane będą na letniej scenie CNK, na tyłach budynku. W tym roku na widzów czekają dwa cykle: „Ruch” – w lipcu oraz „Człowiek mechaniczny” w sierpniu. Każda z projekcji poprzedzona będzie wystąpieniem eksperta, związanego zawodowo z tematami poruszonymi w filmie. Jak informują organizatorzy, letnie kino ma być nie tylko rozrywką, ale i refleksją nad zmieniającym się światem i społeczeństwem.

Oto kilka wybranych filmowych propozycji:

Ginący świat (reż. Louie Psihoyos) – 13 lipca godz. 21:00
Efektowna wizualnie produkcja przedstawia wpływ ekspansywnej działalności człowieka na wymieranie ziemskiej fauny i flory. Poprzedni film reżysera, „Zatoka delfinów”, nagrodzony został Oscarem w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny. Rozmowę przed pokazem poprowadzi Katarzyna Jagiełło, ekspertka Greenpeace, tłumaczka i aktywistka.

Podróże przyszłości (reż. Tamar Baumgarten) – 27 lipca godz. 21:00
Pokaz specjalny Planete + to rozważania na temat przyszłych środków transportu takich, jak Hyperloop, czyli ponaddźwiękowy pociąg. Jak będziemy podróżować za kilkadziesiąt lat i dlaczego obecne pojazdy powinny zniknąć? Na te pytania odpowiedzą występujący w filmie naukowcy i inwestorzy.

Centrum Nauki Kopernik ( ŹRÓDŁO: MATERIAŁY PRASOWE)

AlphaGo (reż. Greg Kohs) – 17 sierpnia godz. 21:00
Tytuł dokumentu odnosi się do nazwy algorytmu, który w 2016 roku wygrał z mistrzem świata w starochińską grę planszową go. Film pokazuje zmagania zespołu naukowców DeepMind, badającego ograniczenia i możliwości sztucznej inteligencji. Twórcy odpowiadają na pytania, czym różni się ona od umysłu człowieka i jak można wykorzystać ją w codziennym życiu.

Cyborgi wśród nas (reż. Rafel Duran Torrent) – 31 sierpnia 21:00
Dokument Torrenta jest opowieścią o ludziach, którzy zmodyfikowali swoje ciała tak, by rozszerzyć jego możliwości i zniwelować niepełnosprawności. Głównym bohaterem jest Neil Harbisson, który od urodzenia widział świat czarno-biały. Dzięki oku cyborga, kamerze i przewodom, które stały się niemal integralnymi częściami jego ciała, jest w stanie odbierać kolory za pomocą… słuchu.

Pełne opisy i trailery wszystkich wyświetlanych filmów można znaleźć na stronie http://www.kopernik.org.pl

Wstęp na wydarzenie jest wolny, do wyczerpania miejsc.

 

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Smaki Azji do spróbowania jesienią

Cztery lata temu wśród festiwali filmowych w Polsce zagościł nowy...

Kuba wygrywa z Szymonem

Podczas gdy popularność nowego programu stacji TVN „Szymon na żywo”...

Fotografie Niewiadomskiego w stolicy
Czterdzieści fotografii Tomasza Niewiadomskiego, inspirowanych wodą będzie można we wrześniu...
Saudyjka kręci film
Pierwszy film z Arabii Saudyjskiej, wyreżyserowany przez kobietę od razu...