specna-arms-Um9WPLvWV_M-unsplash

Chęć udziału w szkoleniach wojskowych – sondaż

W kwietniowym badaniu CBOS zapytał Polaków o ich doświadczenia związane ze szkoleniem wojskowym i obroną cywilną oraz o gotowość do udziału w takich szkoleniach w przyszłości.

Z sondażu wynika, że 21% ankietowanych przeszło szkolenie wojskowe, a 18% odbyło służbę wojskową. Wyniki te są niemal tożsame z danymi z badania sprzed dwóch lat. Dla porównania – w 1999 roku podobne doświadczenia deklarowało aż 39% respondentów. Zdaniem CBOS, zatrzymanie spadkowego trendu może mieć związek z powstaniem Wojsk Obrony Terytorialnej.

CBOS w swoim kwietniowym badaniu zapytał również o gotowość Polaków do udziału w przeszkoleniu wojskowym. Chęć uczestnictwa w takiej formie szkolenia zadeklarowało 26% respondentów, jednak tylko 5% z nich wykazało zdecydowaną gotowość. Aż 71% badanych nie wyraziło zainteresowania – w tym 45% stanowczo odmówiło, a 26% raczej nie jest skłonnych do udziału.

W najnowszym badaniu CBOS poruszono również temat gotowości Polaków do udziału w szkoleniach wojskowych i z zakresu obrony cywilnej. Zainteresowanie przeszkoleniem wojskowym wyraziło 26% respondentów, z czego tylko 5% deklaruje zdecydowaną chęć. Brak zainteresowania wyraża 71% badanych – 45% zdecydowanie, a 26% raczej nie planuje w nich uczestniczyć.

CBOS podkreśla, że istotnym czynnikiem wpływającym na postawy wobec szkoleń jest wiek. Największy opór występuje wśród najstarszych grup – aż 87% osób w wieku 65+ i 80% w przedziale 55–64 lata nie jest zainteresowanych. Z kolei największe zainteresowanie deklarują osoby w wieku 35–44 lata (40%) oraz 45–54 lata (34%). W grupie 18–34 lata gotowość do udziału zgłasza 30% respondentów.

Badanie wykazało również, że aż 85% Polaków nigdy nie uczestniczyło w ćwiczeniach przygotowujących do działań w sytuacjach kryzysowych, takich jak klęski żywiołowe, katastrofy, zagrożenia środowiskowe, ataki terrorystyczne czy wojna. Takie szkolenia przeszło jedynie 14% badanych.

Pomimo niewielkiego doświadczenia, 34% respondentów wyraża chęć udziału w szkoleniach z zakresu samoobrony cywilnej – 9% zdecydowanie, a 25% raczej tak. To o 5 punktów procentowych więcej niż dwa lata temu. Nadal jednak większość, bo 62%, nie jest nimi zainteresowana (35% zdecydowanie nie, 27% raczej nie).

(fot. Specna Arms on Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Architektura na miarę naszych czasów?
Otwarto nowy gmach Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie....
„Mamy lidera! Polacy, mamy lidera!”

Wiatr, żółte kartki, piękny wolny Lewandowskiego i jeszcze piękniejszy lob...

Dane GUS potwierdzają: Warszawa atrakcyjna turystycznie

Warszawa zajmuje pierwsze miejsce w Polsce pod względem walorów turystycznych,...

Pochodzenie Mazowszan odkryte?

Pierwsi mieszkańcy Mazowsza z X wieku nie pochodzili ze Skandynawii,...