piron-guillaume-cRRDzGxqVe8-unsplash

Raport o prawach dziecka w Polsce: nie jest najlepiej



Zgodnie z nowym raportem UNICEF Polska pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024”, co czwarte dziecko biorące udział w badaniu uważa, że jego prawa nie są przestrzegane przez nauczycieli. Dodatkowo 40% dzieci zadeklarowało, że nie czuje się szczęśliwe. Badanie zostało przeprowadzone wśród dzieci i młodzieży, a także rodziców oraz nauczycieli.

Raport „Prawa dziecka w Polsce 2024” oparty na badaniu zleconym przez UNICEF Polska, przeprowadzonym przez IBRiS w październiku i listopadzie 2024 roku, analizuje przestrzeganie praw dziecka w różnych aspektach życia. Badanie objęło trzy grupy respondentów: dzieci i młodzież w wieku 12-17 lat, rodziców oraz nauczycieli. Opracowanie porusza kwestie przestrzegania praw dziecka w rodzinie i szkole, edukacji na temat praw dziecka, a także wskazuje na kluczowe wyzwania. Część wyników została porównana z danymi z poprzedniego badania z 2019 roku, co pozwala na ocenę zmian w tej kwestii na przestrzeni lat.

Jednym z głównych wniosków z badania jest pogarszająca się kondycja psychospołeczna dzieci i młodzieży. Aż 40% badanych twierdzi, że nie czuje się szczęśliwe, co stanowi spadek o 16 punktów procentowych w porównaniu do wyników z 2019 roku. Dzieci jako źródła szczęścia wymieniają głównie czas wolny, spotkania z przyjaciółmi i relacje z rodziną.

W opinii dzieci głównym powodem negatywnych doświadczeń jest szkoła – 7 na 10 badanych wskazuje na stres związany z nauką jako najpoważniejszy problem. Zaskakująco, tylko 9% nauczycieli uważa ten stres za kluczowy problem. Z kolei 80% rodziców uważa swoje dzieci za szczęśliwe, choć często zauważają u nich problemy emocjonalne, nie dostrzegając, że dzieci mogą nie odczuwać szczęścia.

„Spora i rosnąca część dzieci i młodzieży nie odczuwa szczęścia, które jest kluczowym elementem ich pomyślnego rozwoju. Wśród problemów, które obniżają ich kondycję psychospołeczną, dominuje stres związany ze szkołą, ale także samotność i trudności w relacjach z rówieśnikami, w tym przemoc ze strony innych dzieci” – zauważa prof. Ewa Jarosz.

Młodsze pokolenie gorzej ocenia przestrzeganie swoich praw w 2024 roku w porównaniu do 2019 roku. Największy regres dotyczy przestrzegania praw przez nauczycieli i szkołę. Zaledwie 38% badanych uważa, że nauczyciele respektują prawa dziecka, co stanowi spadek o 32 punkty procentowe w porównaniu do 2019 roku.

Raport pt. „Prawa dziecka w Polsce 2024” dostępny jest na stronie www.unicef.pl/prawadziecka2024

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Dobry premier
Wicepremier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Rogozin w trosce o rosyjskich dziennikarzy...
Żenująca wpadka w „Wiadomościach”

Nieumyślny błąd czy prowokacja? Informację o wtorkowym meczu Polski z...

Teatralny styczeń

Dwa wielkie i utytułowane spektakle już wkrótce zawitają na deskach...

Płynie Wisła, płynie
Wisła przez wieki zapewniała warszawiakom pokarm, służyła jako środek transportu...