prime-press-photo-3q0kuKG5HfM-unsplash

Jak polacy oceniają akcję Ryszarda Petru?

Kolektyw Analityczny Res Futura, który specjalizuje się w komercyjnych badaniach opinii publicznej w sieci, opublikował w piątek wyniki analizy dotyczącej reakcji internautów na akcję posła Ryszarda Petru (Polska2050-TD), który w Wigilię pracował w jednym z warszawskich dyskontów Biedronki. Badanie objęło około 15 tysięcy wzmianek, komentarzy i interakcji na portalach internetowych oraz mediach społecznościowych. Łączny zasięg tej akcji w sieci osiągnął 45 milionów, a temat ten był najczęściej komentowanym w internecie wydarzeniem podczas tegorocznej Wigilii.

Pomimo dużego zasięgu, akcja Petru spotkała się z wyjątkowo negatywnym odbiorem w sieci. Fedorowicz, przedstawiciel kolektywu, w rozmowie z PAP zauważył, że chociaż akcja miała potencjał PR-owy i wizerunkowy, to jednak została odebrana „miażdżąco negatywnie” przez internautów, co stanowi rzadko spotykaną reakcję.

Według badania, aż 90% opinii na temat Ryszarda Petru w sieci miało charakter negatywny. Krytyka skupiała się głównie na „autentyczności działań” polityka. W połowie przypadków (50%) pojawiał się zarzut, że akcja była nieautentyczna i stanowiła jedynie zabieg PR-owy, mający na celu poprawę wizerunku Petru. 30% komentarzy krytykowało go za wspieranie pracy w Wigilię, co rzekomo stało w sprzeczności z wartościami rodzinnymi, które polityk często deklarował. Wiele osób przypominało również wcześniejsze kontrowersje związane z politykiem, takie jak jego wypowiedzi na temat „święta 6 Króli” oraz wyjazd na Maderę, które były negatywnie odbierane przez opinię publiczną.

Zaledwie 8% komentarzy miało neutralny ton, opisując przebieg akcji i przedstawiając fakty techniczne bez emocjonalnej oceny. Tylko 2% wzmianek zawierało łagodniejsze podejście, z docenieniem samego gestu polityka, choć z zastrzeżeniami co do sposobu jego wykonania.

Główne osie krytyki dotyczyły przede wszystkim braku autentyczności w działaniach Petru, który – według komentujących – wykorzystywał akcję jako ruch PR-owy, a nie realną chęć pomocy. Podkreślano, że kilkugodzinna praca w Wigilię nie oddaje rzeczywistych wyzwań, z jakimi borykają się pracownicy handlu, a także zarzucano Petru wspieranie systemu, w którym praca w dni świąteczne staje się normą. Krytycy argumentowali, że takie podejście stoi w sprzeczności z postulowaną walką o prawa pracownicze i poprawę warunków pracy w takich dniach.

(Foto: Unsplash)

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
"Tom à la Ferme", czyli Dolan inaczej
Nowe dzieło Xaviera Dolana różni się znacznie od jego poprzednich...
Danie po hollywoodzku
Lubicie gotowane jajka? Nie tak dawna Wielkanoc dostarczyła ich wam...
Przegląd Nowego Kina Francuskiego czyli filmowa elegancja-Francja na Muranowie

4 maja w kinie Muranów rozpocznie się 7. edycja Przeglądu...

Weekend z mediami na SGH
Już po raz dziewiąty Szkoła Główna Handlowa przyjęła w swoje...