Podróże

Złotówka w dłoń i w drogę!

Wakacje to czas, gdy pieniądze chętniej opuszczają portfel niż do niego wpadają. Jak ograniczyć sobie stres związany z wydatkami? Latem najłatwiej będzie oszczędzić na samej podróży. Wystarczy dokładnie zbadać promocje i okazje, oferowanych właśnie tym, którzy wybierają się na wypoczynek.

bilet PKPfot. Alicja SkorupkoNieustanne podwyżki cen biletów zniechęcają do wybierania się na wyprawy po Polsce. Czasem lepiej i taniej jest wziąć samochód niż męczyć się godzinami w zatłoczononym pociągu. Na szczęście, pojawiają się promocje wakacyjne, których warto jest nie przeoczyć planując wyjazd na zasłużony wypoczynek. Jak zastrzegają przewoźnicy, najlepszym źródłem informacji o najnowszych ofertach jest internet. Dzięki temu nie wychodząc z domu można szybko wynaleźć najlepszą okazję.

Autobusem z internetem PolskiBus.com_19PolskiBus

Prawdziwą rewolucję na polskich drogach wywoła nowy przewoźnik PolskiBus. Od 19 czerwca będzie można za 2 zł pojechać do wybranych miast Polski. Jedną złotówkę ma kosztować sam bilet, drugą – rezerwacja. Oczywiście tylko kilka pierwszych miejsc będzie kosztować 1 zł. Ale nawet te droższe bilety będą konkurencyjne w stosunku do tych oferowanych przez starszych przewoźników. Do Gdańska bilet będzie kosztował 25 zł (20 zł nocą), podczas gdy PKS oferuje nam przejazd tą samą trasą za 42 zł.

Same warunki podróżowania w nowych autobusach mają być konkurencyjne. Podróżujących ma zachęcić działająca klimatyzacja, skórzane fotele oraz bezprzewodowy internet.

Pociągiem ze słońcem

Jak co roku Koleje Mazowieckie uruchamiają specjalny pociąg „Słoneczny”, który z Warszawy jedzie nad morze. Tego lata stacją końcową będzie Gdańsk, a nie Gdynia, jak to było w latach ubiegłych. Niewątpliwą zaletą tego pociągu jest jego cena. Za bilet studencki trzeba zapłacić zaledwie 22 złote (w porównaniu TLK: 27 zł, IR: 26 zł). Przez trwające prace remontowe nie ma praktycznie różnicy pomiędzy podróżowaniem z Warszawy do Trójmiasta ekspresem a zwykłym pociągiem osobowym. Sześć godzin to minimum na dotarcie ze stolicy do Gdańska i właśnie tyle zajmuje „Słonecznemu” dotarcie tam. Pociąg ma dwupoziomowe wagony, wygodne siedzenia i przede wszystkim klimatyzację, która jest nie do przecenienia w lecie.

dębki (793)„Słoneczny” (fot. Alicja Skorupko)Ceny w okolicach 20 złotych proponuje również TLK. Na wybranych trasach, między innymi Warszawa–Kraków lub Wrocław–Przemyśl, obowiązuje bilet rewelacyjny. Cena zależy oczywiście od konkretnej trasy. Za bilet studencki z Warszawy do Krakowa trzeba zapłacić 21 zł.

Twoje Linie Kolejowe oferują również promocję nocną. Kuszetka w wybranych pociągach TLK kosztuje jedyne 25 zł. Oprócz tego pasażer powinien wcześniej zakupić bilet na przejazd wybranym pociągiem. Co ważne, wszystkie bilety IC i TLK można zakupić przez internet.

Rowerem w pociągu

Najtańszą opcją podróżowania jest niewątpliwie rower. Trzeba jednak go jakoś przetrasnportować w wybrany region Polski. „KOLEJ NA ROWER” to wakacyjna oferta Przewozów Regionalnych. Do końca września w każdy weekend będzie można przewieźć swój rower za symboliczną złotówkę. Promocja obejmuje wybrane pociągi REGIO i trwa od północy dnia poprzedzającego dzień wolny do północy ostatniego dnia weekendu.

Wakacje już za pasem, więc pora zdecydować się na kierunek i cel podróży i jak najszybciej zarezerwować bilet. Ostatecznie zawsze lepiej wydawać drobne sumy stopniowo niż za jednym razem pozbyć się wszystkich oszczędności. Więcej czasu na zaplanowanie to też większe prawdopodobieństwo zaoszczędzenia pieniędzy.

Przydatne adresy i szczegółowe informacje o promocjach:

www.mazowieckie.com.pl

www.przewozyregionalne.pl