Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

ARCHIWUMinne uczelniemediaPolecamyRecenzjespołeczeństwoUW

Planuj i działaj! – mobilne aplikacje

Obowiązki odkładasz na ostatnią chwilę, a w życiu działasz spontanicznie? Prowadzisz dziennik, w którym teoretycznie planujesz, a w praktyce rzadko kiedy do niego zaglądasz? Przedstawiamy naszą TOP 3 mobilnych aplikacji do zarządzania czasem na system Android. Być może któraś z nich położy kres odkładaniu obowiązków na później.

 

Aplikacje mobilne otwierają przed użytkownikiem wiele możliwości. Przede wszystkim ułatwiają dostęp do informacji, które są zawsze pod ręką i które można modyfikować. Trzy najciekawsze programy przedstawiamy poniżej. Oceniamy pod kątem estetyki, praktyczności oraz dostępnych funkcji.

 

  1. Goal Meter: cele, nawyki, zadania

Aplikacja polecana studentom. Trudno pogodzić naukę i pracę tak, żeby znaleźć jeszcze czas dla siebie. Goal Meter może w tym pomóc. Wykorzystywany jako kalendarz akademicki może być przydatnym narzędziem przed sesją. Ma też funkcję organizera dziennego, przypominajki oraz listy zadań do wykonania. Użytkownik może stworzyć harmonogram egzaminów, zajęć lub spotkań. Plusem aplikacji jest polska wersja językowa. Można się zarejestrować za pomocą konta Gmail, dzięki czemu oszczędzimy czas.

źródło zdjęć z kolażu: play.google.com

To, co od razu zwraca uwagę, to ciekawa szata graficzna. Program jest wzbogacony wieloma ilustracjami. Na początku niezbędnikiem jest samouczek. W skrócie: użytkownik tworzy cel oraz listę zadań do wykonania. Co więcej, podczas całej zabawy uzyskuje dostęp do statystyk, w których może kontrolować realizowanie zadań na przestrzeni czasu. Program umożliwia integrację i angażowanie znajomych, którzy mogą monitorować nasze postępy — dla wielu to dodatkowa motywacja do działania. Aplikacja jest świetnie personalizowana, a dzięki niebanalnej grafice i tekstom nie jest zbyt formalna. Jako, że studenci cenią sobie dobrą zabawę i kreatywne rozwiązania, Goal Meter to dobre wyjście z presji terminów. Można planować z wyprzedzeniem, monitorować swoje postępy, dzielić się nimi z przyjaciółmi, a do tego prosić o pomoc. To wszystko w przyjemnym otoczeniu chwytliwych ilustracji. Dodatkowo użytkownik z pewnością otrzyma stosowne przypomnienie, kiedy w biegu pominie jakieś zadanie. Dzięki aplikacji można kontrolować także swoje wydatki, zdrowie, aktywność fizyczną, dietę, naukę oraz zmianę złych nawyków. Czego chcieć więcej?

 

źródło zdjęć z kolażu: play.google.com

Estetyka: ♥♥♥♥♥

Praktyczność: ♥♥♥♥♥

Dostępność narzędzi: ♥♥♥♥

Link do pobrania:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.goalmeterapp.www

 

  1. Ike-To-Do List, Task List

Na drugim miejscu uplasował się program oparty na tzw. macierzy Eisenhowera (tabeli o czterech polach z podziałem zadań na: ważne i pilne, ważne i niepilne, nieważne i pilne oraz nieważne i niepilne). Na tej podstawie użytkownik ustala czas wykonania zadań. Niestety, aplikacja występuje jedynie w wersji anglojęzycznej. Mimo to jest stosunkowo czytelna. Umownie na wstępie utworzono cztery kategorie: Focus, Goals, Fit in oraz Backburner. Oczywiście można stworzyć dowolne rubryki, odpowiadające naszym zainteresowaniom i planom.

źródło zdjęć z kolażu: play.google.com

Do każdej należy dodać zadania do wykonania oraz ustalić termin. To, co wyróżnia tę aplikację, to możliwość nagrania wiadomości głosowej, np. adnotacji lub przypomnienia. Co więcej, można dodawać zdjęcia i dodatkowe notatki do poszczególnych zadań lub rubryk. Użytkownik sam może stworzyć alarm przypominający. Aplikacja śledzi, w jakim stopniu zrealizowane zostało zadanie, co pozwala na zwiększanie efektywności i monitorowanie postępów. Oprócz klasycznego czteroelementowego schematu można tworzyć listy, np. zadania do zrealizowania w pracy, w domu lub na uczelni. Ostatnią zaletą jest tworzenie widgetów, które czynią część ekranu głównego mininotesem w wirtualnej wersji. Na szczęście z aplikacji korzysta się bez wyskakujących reklam, dzięki czemu jest prosta w odczycie.

 

Estetyka: ♥♥♥♥♥

Praktyczność: ♥♥♥♥

Dostępność narzędzi: ♥♥♥♥

Link do pobrania:
 https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pocketuniverse.ike

 

  1. TimeTune

Na ostatnim miejscu naszego podium uplasowała się aplikacja, która również otwiera przed użytkownikiem wiele możliwości. Umożliwia poprawę dziennej rutyny, tj. pomaga w osiągnięciu większej efektywności przy wykonywaniu codziennych obowiązków. Dzięki niej można łatwiej kontrolować. Na początku przygody z aplikacją do wyboru jest kilka ścieżek rutyn: dzienna, tygodniowa oraz niestandardowa do personalizowanego ustawienia.

źródło zdjęć z kolażu: play.google.com

 

Plan jest podobny do kalendarza, ale bez konieczności wprowadzania dat. Można np. stworzyć rutynę dotyczącą liczby godzin snu na dobę, a późniejsza statystyka pozwoli zweryfikować, czy użytkownik utrzymuje rutynę, czy odbiega od niej i śpi dłużej lub krócej, niż założył. Co więcej, podobnie jak w przypadku poprzedniej aplikacji, stworzony organizer można wysłać. Jest to przydatne również wtedy, gdy ktoś jest pod opieką lekarza i ma narzuconą dietę. Lekarz monitoruje postępy i zgodność z planem. Jako przypomnienie można stosować swój głos w formie wiadomości lub skomponowanych dźwięków. W przypadku tej aplikacji brak charakterystycznej grafiki może być atutem i wpływać pozytywnie na jej przejrzystość. Minusem jest natomiast potrzeba założenia konta premium, które umożliwi korzystanie z wszystkich funkcji aplikacji, np. programatora. TimeTune jest też bardziej klasyczna od pozostałych wymienionych aplikacji, co może odstraszać użytkowników stawiających na innowacyjne i kreatywne rozwiązania.

 

Estetyka: ♥♥♥♥

Praktyczność: ♥♥♥

Dostępność narzędzi: ♥♥♥

Link do pobrania:  https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gmail.jmartindev.timetune

 

Mobilne aplikacje do zarządzania czasem mogą zapewnić nie tylko formalne schematy planowania, ale też dobrą zabawę. Przedstawione programy stają się coraz bardziej popularne chociażby dzięki niebanalnym układom i funkcjom. Warto zacząć zarządzać czasem, zanim to on zacznie zarządzać ludźmi.