Google Chrome „Ultimate PRO” – czyli jak podrasować swoją przeglądarkę

Chrome to najpopularniejsza przeglądarka internetowa na świecie (ok. 43% rynku) i druga pod względem popularności w Polsce (ok. 30%). Jest prosta w obsłudze, posiada oszczędny interfejs,  wiele dodatków oraz ulepszeń, które sprawiają, że praca z tą przeglądarką staje się jeszcze sprawniejsza i przyjemniejsza.  Gdzie , skąd i jak można je pobrać i zainstalować? Które z nich są najlepsze/najwartościowsze?

chrome ustawienia 1..png

Jak zainstalować dodatki? 1

Po otwarciu Chrome’a, po prawej stronie paska zadań widnieje ikona (1) „Dostosowywanie i kontrolowanie Google Chrome”, należy kliknąć na nią – rozwija się pasek opcji, z którego trzeba wybrać „Ustawienia” – (2). Następnie w menu po lewej stronie należy wejść w zakładkę „Rozszerzenia” – (3), aby zobaczyć jakie dodatki są zainstalowane dla naszej przeglądarki – (4). Oczywiście każde ulepszenie dla Chrome’a można wyłączyć – (5) lub usunąć – (6). Aby zainstalować nowe rozszerzenie należy wejść w zakładkę „Pobierz więcej rozszerzeń” – (7).

chrome ustawienia 2.png

Jak zainstalować dodatki? 2

Po wykonaniu tej czynności użytkownik zostaje przeniesiony do strony, na której widnieją wszystkie dodatki do przeglądarki.  Są one wyświetlane za pomocą logotypów lub grafik, a ich kolejność uzależniona jest od poziomu popularności (prawa część strony). Jeśli istnieje potrzeba znalezienia konkretnego rozszerzenia można skorzystać z listy kategorii (zaznaczona na czerwono) lub wyszukiwarki  (zaznaczona na niebiesko)

instalacja 3.png

dodaj.png

Jak zainstalować dodatki? 3

Po wybraniu odpowiedniego dodatku, dla przykładu „YouTube HD”, należy kliknąć w prawym górnym rogu na ikonę „Za darmo” – (8) i potwierdzić naciskając przycisk „Dodaj” – (9). Po błyskawicznej instalacji dodatku powinien on aktywować  się(w tym przypadku trzeba to zrobić ręcznie na wyświetlonym oknie poinstalacyjnym – 10) i być widoczny na liście rozszerzeń (oznaczona 4 na pierwszym zdjęciu).

aktiwejt

Co warto instalować?  1

Adblock plus

Jest pierwszą pozycją na liście, ponieważ wydaje się być najpotrzebniejszy. Dodatek ten skutecznie blokuje wyświetlanie złośliwych reklam na stronach internetowych, Facebooku oraz podczas oglądania filmów na YouTube.

ad block.png

Co warto instalować?  2

Clearly

To popularne rozszerzenie służące do „wykrajania” artykułów. Co to oznacza? Za pomocą Clearly możena przeczytać czysty tekst, bez zbędnych, ukrytych reklam, migających ramek, zdjęć czy filmików – wystarczy jedno kliknięcie. Dodatek ten potrafi również przekształcić galerię zdjęć z tekstem pobocznym w jeden ciąg zdań.

clearly.png

Co warto instalować?  3

Google search by image

Bardzo przydatny dodatek. Często potrzebny w sytuacjach kiedy posiadamy zdjęcie bez nazwy i nie mamy pojęcia co się na nim znajduje. Zainstalowane rozszerzenie dodaje wyszukiwarce Google kolejną opcję – wyszukiwania za pomocą obrazu. Wystarczy kliknąć na ikonę „aparatu” umieszczoną w prawym rogu wersu wyszukiwania, wybrać zdjęcie z dysku lub Internetu i nacisnąć „Enter” a Google zrobi swoje.

gg search by image.png

Co warto instalować?  4

Hover Zoom

Jest to dodatek, który sprawia, że przeglądanie i wyszukiwanie zdjęć, pod kątem wielkości czy też jakości, stanie się szybsze i łatwiejsze. Dzięki Hoover Zoom wystarczy najechać kursorem na dany obraz, który w ułamku sekundy powiększa się do swojego oryginalnego rozmiaru. Rozszerzenie przydatne nie tylko dla grafików ale także dla każdego użytkownika Google Chrome.

hoover zoom.png

Co warto instalować?  5

Google quick scroll

Dzięki temu rozszerzeniu jeszcze łatwiej znajdziemy w Internecie to czego szukamy. Nie jest to specjalna aplikacja do wpisywania komend. Nic bardziej mylnego. Dodatek ten sprawia, że podczas otwierania kolejnych stron z listy wyników wyszukiwania, automatycznie przechodzi się do miejsca, w którym wyszczególniona jest poszukiwana fraza. Bardzo ułatwia i skraca czas pracy researcherów. Rozszerzenie przydatne szczególnie w newsroomach.

gg quick scroll.png

Co warto instalować?  6

365Scores

Dodatek dla fanów sportu. Dzięki zainstalowaniu tego rozszerzenia użytkownik zyskuje dostęp do wyników, relacji, statystyk ze swojej ulubionej dyscypliny, ligi a nawet drużyny, w sposób szybki i przejrzysty. 365Scores umożliwia śledzenie tych informacji w czasie rzeczywistym, wystarczy tylko kliknąć ikonę na pasku zadań Google Chrome.

scores.png

(screenshoty w Google Chrome wyk. Adam Nowiński)

W morzu wielu dodatków ciężko znaleźć te, które są najodpowiedniejsze i spełniają wymagania wszystkich użytkowników Googla. Jednakże powyższa lista z pewnością zainteresuje wielu z nich. Dzięki tym rozszerzeniom przeglądarka Chrome stanie się lepszym i bardziej przyjaznym urządzeniem przydatnym tak samo w pracy jak i podczas zwykłego użytkowania.