Średnio Amerykanie spędzają prawie pięć godzin dziennie korzystając ze swoich smartfonów, a połowa z nich martwi się, że używa swoich urządzeń zbyt często.
Noah Castelo z Uniwersytetu Alberty w Edmonton (Kanada) i jego zespół badawczy postanowili sprawdzić, czy stały dostęp do Internetu przez smartfony wpływa negatywnie na zdolności poznawcze i zdrowie psychiczne.
Badacze zrekrutowali 467 uczestników z międzynarodowego panelu Prolific.co, który umożliwia udział w badaniach naukowych oraz testowanie gier i aplikacji. Poprosili ich, aby zainstalowali aplikację blokującą dostęp do Internetu na swoich iPhone’ach. Połowa uczestników miała zablokowane telefony przez pierwsze dwa tygodnie, podczas gdy druga grupa pełniła rolę grupy kontrolnej. Po tym czasie grupy zamieniły się rolami.
Eksperyment okazał się trudny dla uczestników. Z 467 osób, które zgodziły się zainstalować aplikację, zrobiło to tylko 266, a tylko 119 utrzymało blokadę przez co najmniej 10 dni. Wyniki pokazały, że blokada Internetu znacząco skróciła czas spędzany przed ekranem – z 314 minut dziennie do 161 minut dziennie. Ponadto poprawiła subiektywne samopoczucie, zdrowie psychiczne oraz obiektywnie zmierzoną zdolność koncentracji.
(fot. Unsplash)