ousa-chea-gKUC4TMhOiY-unsplash

Polska ma być przyjazna nauce

Dyrektor Narodowego Centrum Nauki, prof. Krzysztof Jóźwiak, podkreślił, że zamiast mówić o „drenażu mózgów”, powinniśmy mówić o „mobilności mózgów”, która odgrywa kluczową rolę w rozwoju nauki. Zaznaczył, że NCN dąży do tego, by Polska stała się atrakcyjnym miejscem pracy dla naukowców.

Od dłuższego czasu dyskutuje się o problemie odpływu polskich badaczy do zagranicznych instytucji. Często, po zapoznaniu się z warunkami pracy w innych krajach, nie chcą oni wracać do Polski. Prof. Jóźwiak stwierdził, że mobilność naukowców, czyli ich współpraca międzynarodowa, jest kluczowa dla rozwoju nauki, a Polska powinna stać się krajem, który przyciąga badaczy do realizacji ich projektów. Dodał, że choć kraj jest na początku tej drogi, rola NCN w tym procesie jest bardzo istotna.

W odniesieniu do zagranicznych naukowców, którzy starają się o granty NCN, prof. Jóźwiak zauważył, że choć stanowią oni tylko 3% ogółu naukowców w Polsce, to kierują 7% grantów. Oznacza to, że Polska przyciąga wartościowych badaczy, którzy prowadzą istotne badania.

Kiedy pytano go o priorytety w finansowaniu badań, prof. Jóźwiak wyjaśnił, że Rada NCN decyduje o kierunkach konkursów, a jej skład zostanie niedługo zmieniony. Podkreślił, że NCN finansuje badania z różnych dziedzin, a najważniejszym kryterium jest ich jakość.

Dodał także, że NCN angażuje się w międzynarodowe projekty strategiczne, takie jak technologie kwantowe czy badania w zakresie nauk humanistycznych i społecznych. Od stycznia 2025 roku NCN będzie koordynować europejskie partnerstwo w obszarze transformacji społecznych i odporności.

Misją NCN jest wspieranie badań na najwyższym światowym poziomie i przyczynianie się do rozwoju gospodarki opartej na wiedzy. Prof. Jóźwiak podkreślił, że celem agencji jest także, by Polska stała się konkurencyjnym krajem w kontekście mobilności naukowców, zachęcając ich do prowadzenia wartościowych badań na rodzimych uczelniach i instytutach badawczych.

Najpiękniejsze Jarmarki Bożonarodzeniowe
Sezon na odwiedzanie Jarmarków Bożonarodzeniowych właśnie się rozpoczął. Gdzie najlepiej...
Jak (dobrze) zrobić sequel
Na ekranach polskich kin pojawiła się długo oczekiwana druga część...
Łacina na bis, czyli kolejna część „Burdubasty” Stanisława Tekieli

Przy jednych książkach się płacze, inne czyta się z zapartym...

PDF na Targach Książki
Na tegorocznych Warszawskich Targach Książki odbędzie się ponad 600 wydarzeń...
Zobacz, jak rodzą się gwiazdy
Jak zapewnić sobie świetny humor na cały wieczór? To proste....