media

Dwójka szykuje się do 75. urodzin

Co łączy Fryderyka Chopina, folk, muzykę eksperymentalną i jazz? Obchody 75-lecia radiowej Dwójki. Mimo problemów finansowych program II Polskiego Radia przygotował z tej okazji dla swych słuchaczy moc kulturalnych atrakcji.

dwojkaDwójka będzie świętować przez cztery pierwsze dni marca. I to z rozmachem, bo zaplanowano aż osiem koncertów. 1 marca minie dokładnie 75 lat od pierwszej audycji radia Warszawa II (ówczesna nazwa II Programu). Ten dzień to także 202. rocznica urodzin Fryderyka Chopina. Nic więc dziwnego, że stacja zacznie świętowanie od muzyki tego kompozytora. W Żelazowej Woli zagra Magdalena Lisak – laureatka VI nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, a  w Filharmonii Narodowej odbędzie się recital Lukasa Geniušasa, upamiętniający postać Chopina. Tego dnia zagrają też Kapela ze Wsi Warszawa (o 18 w studiu Szpilamana) i  DJ Lenar, który zaprezenuje własne aranżacje utworów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia.
Kolejne dni to:
  • kolejna dawka muzyki klasycznej w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznąj Polskiego Radia pod batutą Jerzego Maksymiuka oraz odrobina jazzu. W Studiu im. W. Szpilmana wystąpi jazzowy zespół Levity (2 marca),
  • fani Dwójki usłyszą specjalne wydanie audycji „Five O’clock”. Nie zabraknie specjalnych gości, śpiewaków: Urszuli Kryger, Anny Radziejewskiej i Jerzego Artysza, akompaniować na fortepianie będzie im Katarzyna Jankowska. Program bedzie miał charakter wspomnienia, zaprezentowane zostaną archiwalne nagrania. Wydarzenie to jest darmowe, wejściówki mozna rezerwować pod adresem: fiveoclock@polskieradio.pl. (3 marca)
  • finał obchodów: o 19 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia  koncert „Generacje XV – młodzi kompozytorzy na 75-lecie Dwójki”. Wystąpi Polska Orkiestra Radiowa w towarzystwie wiolinistki Katarzyny Dudy, Leszka Lorenta, który zasiądzie za perkusją oraz Kamila Walaska z altówką.