Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

FotografiaRecenzje

Praga – miejsce domagające się rejestracji

15 października w klubie Powiększenie odbyło się czwarte spotkanie II edycji „Warszawskich Spotkań z Fotografią Dokumentalną” pt.  „Inny czy taki sam”. Tym razem gościem specjalnym był Maciej Pisuk, znany nie tylko z działalności fotograficznej.  Po wielkim sukcesie filmu „Jesteś Bogiem”, którego był scenarzystą, zgodził się na rozmowę o swojej pasji – fotografii.


Maciej Pisuk przygodę z fotografią rozpoczął od fotografowania podwórka ze swojego mieszkania na Pradze. Któregoś dnia wykonał zdjęcie fotografa, który nachalnie próbował ustawić dzieci do swojego projektu. To spowodowało, że Pisuk postanowił zejść na dół, wyjść z ukrycia i przestać być bezpiecznym obserwatorem.

W trakcie swoich spacerów uznał, że ciekawym tematem fotograficznym mógłby być prawy brzeg Wisły. Przychodząc tam z aparatem poznał bezdomnych, którzy wśród bujnej przyrody prowadzili swoje codzienne życie. W którejś z rozmów to właśnie oni zaproponowali Pisukowi, by ten zrobił zdjęcia również im. Tak też powstał projekt „Prawy Brzeg”, który ukazał się pomiędzy 2004 a 2005 rokiem w Galerii Apteka Sztuki.

Kolejnym podejściem do tematu Pragi były dla Macieja Pisuka fotografie codziennego życia mieszkańców Pragi Północ. W swojej pracy skupił się na ulicy Brzeskiej, która jest uważana po dzień dzisiejszy za najgroźniejszą ulicę Warszawy. Osoba z aparatem na Pradze wzbudza pewien dystans, nieufność. Pisuk podchodząc coraz bliżej zaprzyjaźniał się z ludźmi z Brzeskiej, której po dłuższym czasie wolno było nie tylko fotografować śluby i ważniejsze momenty życia ulicy, lecz również codzienność jej mieszkańców. Cechą wyróżniającą projekt Pisuka jest ta niesamowita bliskość planów, intymność ujęć i emocje, których fotografowani się nie wstydzą przed aparatem.

„Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej” były wystawione m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamku Ujazdowskiego, czy Muzeum Fotografii w Sztokholmie.

 

 

fot. Maciej Pisuk, z cyklu „Pod skórą. Fotografie z Brzeskiej”


Maciej Pisuk jest absolwentem Akademii Fotoreportażu. Tematem Pragi zainteresował się dopiero, gdy tam zamieszkał. Jak sam przyznaje, jest to dzielnica, która domaga się rejestracji. Praga to również miejsce, które prócz wszelkich negatywnych stereotypów cechuje się przede wszystkim bliskimi relacjami sąsiedzkimi. W sposobie fotografowania Macieja Pasiuka ważne jest przede wszystkim to, że do swoich bohaterów podchodzi z szacunkiem. Spotkanie z nim opierało się na opowieściach o jednostce i jej codziennym życiu w „niechlubnej” dzielnicy.  Począwszy od perspektywy oddalonej – zza okna – w swojej podróży fotograficznej podchodzi coraz bliżej. Pragę fotografuje od roku 2002 i dzisiaj, choć już tam nie mieszka, kontynuuje swój projekt i utrzymuje przyjazne relacje ze wszystkimi żyjącymi bohaterami swoich zdjęć.

 

Kolejne spotkanie w Powiększeniu odbędzie się 19 listopada. Tym razem gościem będzie Anna Bedyńska, która odpowie na tytułowe pytanie o to „Czy fotografia jest kobietą”.