FilmKULTURAPolecamy

AfryKamera, czyli Afryka z Afryki

Już w ten weekend w kinie Luna będzie można zobaczyć unikalne filmy reżyserów z Czarnego Lądu. 10 kwietnia rozpoczyna się w Warszawie VIII edycja festiwalu AfryKamera. Egzotyczne dzieła będzie można oglądać do 14 kwietnia.

121_600_dzisiaj.jpg„Dzisiaj”, reż. Alain Gomis

Festiwal, zapoczątkowany w 2006 roku, prezentuje zarówno najważniejsze zjawiska kinematograficzne i kulturowe Afryki, jak i obrazy o charakterze edukacyjnym, poruszające problemy społeczne czy nieznaną historię kontynentu.

Filmy poprzedzane będą prelekcjami znawców kina i kultury afrykańskiej objaśniającymi specyficzny język i narrację obrazów. Podczas festiwalu zaprezentowane zostaną filmy fabularne, dokumenty oraz krótkie metraże. Większość z nich to polskie premiery. Nie zabraknie obrazów, które już zdążyły zdobyć uznanie na światowych festiwalach. 19 spośród 28 wyświetlanych tytułów będzie walczyć o główną nagrodę AfryKamery – Zebrę.

AfryKamera to nie tylko kino. Festiwal stwarza możliwość szerszego zapoznania się z egzotyczną kulturą Afryki. W tym roku można będzie wziąć udział w licznych warsztatach – kuchni senegalskiej, tanecznych czy bębniarskich. 13 kwietnia w Teatrze Rozmaitości odbędzie się koncert Pako Sarr, twórcy muzyki do polsko-senegalskiej produkcji otwierającej festiwal – „Madame Tyson”. Bezpłatny wstęp zachęca także do udziału w spotkaniach literackich i slajdowiskach podróżniczych.

AFRYKAMERA-2013-grafika-1000pxBilety do kina: 8 zł studencki, 13 zł normalny. 100 zł karnet. Szczegóły oraz więcej informacji o festiwalu: www.afrykamera.pl