Wrocław 2016: stolica kultury i filmu

Decyzją Europejskiej Akademii Filmowej w 2016r. we Wrocławiu odbędzie się ceremonia wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych. Są to najbardziej prestiżowe nagrody kinematografii europejskiej odpowiadające amerykańskim Oscarom. Ceremonia ma być jedną z najważniejszych wydarzeń, które uświetnią przejęcie przez stolicę Dolnego Śląską tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku.

– Jestem bardzo szczęśliwy, że magia srebrnego ekranu tak mocno wpisze się w nasze ukochane miasto o wielkich tradycjach filmowych – mówił prezydent Rafał Dutkiewicz. W konferencji wzięli również udział dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej Marion Döring, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, pomysłodawca Europejskich Nagród Filmowych Volker Hassemer, dyrektor TVP 2 Jerzy Kapuściński, reżyser Krzysztof Zanussi, kompozytor Zbigniew Preisner oraz prezes Stowarzyszenia Nowe Horyzonty Roman Gutek.

W 2016r. Wrocław będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, a zwieńczeniem tego tytułu ma być ceremonia wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych. źródło: wroclaw2016.pl

Reżyser „Buena Vista Social Club” Wim Wenders wystosował list do Prezydenta Dutkiewicza. – Jestem bardzo szczęśliwy, że po dziesięciu latach Europejskie Nagrody Filmowe wrócą do Polski. – pisze Wenders. – Nie mogło być lepszej okazji niż rok 2016 ani lepszego miejsca niż Wrocław, tętniąca życiem Europejska Stolica Kultury wraz z jej entuzjastycznymi mieszkańcami!

W 2016r. Wrocław będzie nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Ceremonia wręczenia 29. Europejskich Nagród Filmowych, która odbędzie się 3 grudnia 2016r., ma być zwieńczeniem bogatych obchodów ESK. Wrocław jest także gospodarzem największego wydarzenia filmowego w kraju – Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty, którego tegoroczna 14. edycja odbędzie się w dniach 24 lipca – 3 sierpnia.

Europejska Nagroda Filmowa jest przyznawana od 1988r. Jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski. Wrocław będzie drugim polskim miastem w którym odbędzie się ceremonia wręczenia nagród. Po raz pierwszy w Polsce uroczystość miała miejsce w Warszawie w 2006r. Dotychczas Europejską Nagrodę Filmową wygrały takie filmy jak „Amelia”, „Porozmawiaj z nią”, „Biała wstążka” czy „Melancholia”.