Magazyn PDF

Portal studentów Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW

Fotografia

Blendy – czyli o prostym i skutecznym oświetleniu w fotografii

Zapewne każdy z nas zastanawiał się kiedyś czym są te wielkie srebrno-złote okrągłe i paraboliczne kształty, które podstawia się niemal pod nos modelom i modelkom podczas fotografowania. Otóż to nic innego jak blendy fotograficzne! Dzięki specjalnym materiałom, z których są zbudowane, pozwalają na doświetlenie fotografowanego obiektu. Oto kilka drobnych informacji i wskazówek, jak stosować blendy i podobne akcesoria.

 

Każdy fotograf wie, że jedną z najważniejszych ról w fotografii pełni właśnie światło. Aby uzyskać odpowiedni efekt i poprawną fotografię bardzo istotne jest to, aby światło nie było „zdechłe”. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu możemy w bardzo szczegółowy sposób wydobyć ze zdjęcia detale i szczegóły, co czyni je znacznie ciekawszymi wizualnie. Ostre cienie lub ich brak, intensywne kolory czy też stłumione – to nie tylko kwestia zastosowanego osprzętowania, ale także światła. Sztuczne źródło oświetlenia czy też jego naturalność również ma znaczenie. Światło słoneczne o poranku, o zachodzie słońca, w południe czy też przy zachmurzonym niebie – nic tak nie wpływa na jakość i wygląd fotografii, jak rodzaj zastosowanego oświetlenia. Oprócz światła naturalnego fotograf posiłkuje się światłem sztucznym produkowanym przez wyspecjalizowane lampy błyskowe lub lampy światła ciągłego. Oprócz droższych rozwiązań, jakimi jest oświetlenie studyjne czy zewnętrzna lampa błyskowa, fotograf może posługiwać się także tańszymi i prostszymi rozwiązaniami, jakimi są blendy fotograficzne czy odbłyśniki. Czasami wystarczy zastosować nawet zwykły koc termiczny jako blendę, aby wspomóc się naturalnym światłem podczas fotografowania.

 

Blenda 3 w 1Blenda 3 w 1


BLENDA FOTOGRAFICZNA

 

Czym jest blenda?

Blenda, czyli ekran odblaskowy, służy do niczego innego jak do odbicia światła w celu uzyskania doświetlenia fotografowanego obiektu. Ekran ten zazwyczaj składa się z powierzchni rozpraszającej światło, do którego dołączony jest pokrowiec ze srebrną i złotą powłoką. Srebrna powłoka służy do uzyskania efektu zimnego światła, natomiast złota do ocieplenia go. Warto też zwrócić uwagę na to, że zarówno srebrna jak i złota powłoka wyostrzają cienie, natomiast jedynie biała blenda je rozmywa. Ważna jest różnica między blendą a lampą błyskową – blenda odbija naturalne światło, natomiast lampa błyskowa wytwarza sztuczne światło.

 

Czy jest przydatna i ile kosztuje?

Blendy składane to standardowe wyposażenie fotografa do pracy w terenie. Zaprojektowano je głównie z myślą o pracy poza studiem. Dzięki elastycznej budowie są praktyczne – bardzo łatwo je transportować, wystarczy tylko złożyć i włożyć do pokrowca. Dostępne są w wielu wersjach (rozmiar, materiał). Dzięki czemu można stosować odpowiednią blendę według potrzeb. Co więcej – obecnie na rynku dostępnych jest wiele blend oferowanych w przystępnych cenach, więc nie obciążą zbytnio portfela. W dobrym internetowym sklepie wysyłkowym blendę o średnicy 60 cm można kupić już od 59 zł, a na Allegro zapłaci się nawet mniej.

 

Jak rozłożyć i złożyć blendę?

Dzięki elastycznej stalowej opasce wszytej w obwód blendy, można ją łatwo rozłożyć i złożyć. Gdy chwycimy obręcz za przeciwne krawędzie i skręcimy je lekko – et voila! Wystarczy przekręcić i zbliżyć powstałe dwie części do siebie i jak najszybciej włożyć do pokrowca. (Po to,by przypadkiem blenda nie „wystrzeliła” nam z powrotem).

 

Jak stosować blendy?

Nie ma nic prostszego od zastosowania blendy. Wystarczy zainwestować w (lub pożyczyć) statyw bądź poprosić kolegę/koleżankę o pomoc. A pomoc się przyda, ponieważ ustawienie blendy może wymagać wysiłku jedynie fizycznego (dlatego lepiej nie męczyć koleżanki, chyba, że kąt padania światła ma być iście dziwaczny). Wystarczy otworzyć blendę (stosując preferowany rodzaj) i skierować wiązkę (odbitego!) światła na przedmiot. Blendą można „świecić” od góry, od dołu, z boku – w zależności od tego, jakie miejsce i co chcemy doświetlić. Jeśli chcemy zniwelować ostre słoneczne światło – wtedy zastosujemy blendę rozpraszającą. Najlepiej wtedy usytuować ją ponad obiektem fotografowanym – tak, aby dokładnie oświetlić obiekt, pozbywając się niepożądanych ostrych cieni. Natomiast gdy chcemy uzyskać efekt zimnych lub ciepłych barw – najlepiej jest stosować blendę od frontu lub dołu. Naszym jedynym wrogiem podczas stosowania blend może być wiatr – warto więc pomyśleć o fotografowaniu w przyjemnych warunkach pogodowych.

 

PARASOLKI

 

Tak, tak! Parasolki. I nie ma w tym nic zabawnego. Specjalne parasolki fotograficzne pokryte są od wewnątrz specjalnym materiałem odbijającym światło. Dostępne są one w wielu wariantach. Parasolki, mimo swego zabawnego wyglądu, stosowane są w studiach fotograficznych i przystosowane są (z racji swojego wyglądu) do stosowania poza nim.