Już ostatni raz

W nocy ze środy na czwartek czasu polskiego odbyła się trzecia i zarazem ostatnia debata prezydencka w wyścigu o fotel głowy państwa Stanów Zjednoczonych. Dla Hillary Clinton i Donalda Trumpa była to ostatnia szansa, żeby zaprezentować siebie i swoje poglądy tak szerokiemu audytorium.

Obydwa sztaby wyborcze, po konsultacjach, zgodziły się na następujący format debaty — 6 segmentów tematycznych trwających po 15 minut, w których każdy z kandydatów ma 2 minuty na odpowiedź, a kolejne 10 minut przeznaczone jest na dyskusję. Debatę moderował Chris Wallace z Fox News, trzykrotny zdobywca Nagrody Emmy w kategorii News and Documentary (przyp. red. nagrody przyznawane przez Amerykańską Akademię Telewizyjną, nazywane „telewizyjnym Oscarem”).

„Chciałbym uprzedzić, że to ja wybierałem tematy i pytania w każdym z nich, nie były one konsultowane z komisją wyborów ani z kandydatami” — powiedział Chris Wallace przed rozpoczęciem debaty.

Pierwszy temat dot. kwestii obsadzenia Sądu Najwyższego oraz tego, jak powinien on funkcjonować. Moderator zauważył, że ze względu na kadencyjność SN, przyszły prezydent będzie miał wpływ na obsadzenie nawet 3 stanowisk sędziowskich. Jako pierwsza głos zabrała Hillary Clinton: „SN powinien stać na straży praw kobiet i mniejszości seksualnych”. Dodała również, że będzie broniła drugiej poprawki (przyp. red. prawo do posiadania i noszenia broni), ale będzie próbowała zmniejszyć liczbę osób zabitych w wyniku wypadków z bronią (obecnie w Stanach ginie z tego powodu 33 tys. osób rocznie). Donald Trump odpowiedział: „jeśli ona wygra, a nie sądzę by się to stało, będziemy mieli cień drugiej poprawki, która jest teraz pod takim ostrzałem”. Dodał, że każdy spośród 20 sędziów, których zaproponował, jest konserwatywny i popiera politykę ProLife.

„Przejdźmy teraz do problemu imigracji, bo ta dzieli Państwa najbardziej” — zasugerował Chris Wallace. Zaczął Donald Trump, który oskarżył Hillary Clinton i Baracka Obamę o obecną sytuację imigracyjną. Odniósł się do kwestii wysokiej przestępczości wśród imigrantów: „my dostajemy truciznę, narkotyki, oni dostają pieniądze”. Demokratka opowiedziała historię małej dziewczynki — Carli — która boi się, że jej rodzice zostaną deportowani. Dodała również, że jako senator głosowała za ochroną granicy, jednak jej zdaniem program pomocy jest potrzebny tak, jak bezpieczeństwo graniczne.

Następnym poruszonym tematem była ekonomia. Zaczęła Clinton, która powiedziała, że jej priorytetem będą miejsca pracy oraz energia odnawialna. „Chciałabym pomóc małym biznesom, to właśnie w tym sektorze powstanie 2/3 nowych wakatów. Chcę podnieść płacę minimalną, po to, by osoby biedniejsze, pracujące na pełen etat, nie były dalej biedne” — powiedziała. Odniosła się również do systemu edukacji, który według niej powinien być darmowy dla rodzin, których dochód roczny nie przekracza 125 tys. dolarów.

„Po pierwsze ona wam podniesie podatki, nawet podwójnie” — odpowiedział biznesmen. „Japonia, Niemcy, Arabia Saudyjska — nic tylko pieniądze, czemu oni nie płacą za naszą ochronę?” — pytał kandydat republikanów. Dodał, że miejsca pracy zostały zabrane za sprawą umów, które podpisał chociażby Bill Clinton — „NAFTA (przyp. red. północnoamerykańska umowa o wolnym handlu między USA, Kanadą i Meksykiem) to najgorsze, co może być! Będę ją renegocjował, będę zawierał nowe umowy”.

Kolejną kwestią poruszoną podczas starcia była sylwetka prezydenta USA. Została ona podsunięta ze względu na kontrowersje wokół kandydatów — Donald Trump w nagraniu ujawnionym przez „Washington Post” wypowiedział się nieprzychylnie o moralności kobiet, zaś Hillary Clinton, gdy pracowała w Białym Domu, używała prywatnego maila do wysyłania korespondencji służbowych. Uważa się, że w niektórych wiadomościach mogła przekroczyć swoje kompetencje.

Po aferze z udziałem republikanina wiele kobiet zeznało publicznie, że ten molestował je seksualnie. Biznesmen odbijał oskarżenia: „one to robią dla pięciu minut sławy, ja nic takiego nie zrobiłem, (…) nikt tak jak ja nie szanuje kobiet”. Dodał, że demokratka powinna pójść do więzienia za to, że oszukiwała Kongres, FBI i wyborców.

Prowadzący debatę Chris Wallace powiedział: „w 2009 roku powiedziała Pani, że funkcja polityczna nie będzie wpływała na działalność prowadzonej przez Państwa fundację Clintonów, jednak maile sugerują co innego”. „Niektórzy z darczyńców na rzecz Haiti dostali potem rządowe kontrakty” — ciągnął. Pierwsza dama powiedziała, że wszystko, co robiłą, robiła dla Ameryki. „Departament Stanu to udowodnił” — ripostowała.

Następny segment rozmowy dotyczył punktów zapalnych na świecie, w szczególności ofensywy mającej na celu odbić Mosul. Pytanie dotyczyło tego, co należy zrobić, jeśli uda się odbić miasto oraz wypchnąć ISIS z Iraku.

„Nie chcę, żeby amerykańscy żołnierze okupowali Irak — to byłaby zachęta dla ISIS, żeby zrekonstruować się na tych terenach” — odpowiedziała była sekretarz. Plan kandydatki demokratów dotyczył również stworzenia strefy wolnej od lotów nad Syrią, by „obywatele tego kraju mogli czuć się bezpiecznie”. „Oddała Mosul, teraz chce go odbijać. Trzy miesiące temu czytałem, że chcą ten Mosul odbić, gdzie element zaskoczenia?” — pytał republikanin. „Patton, MacArthur (przyp. red. amerykańscy generałowie z okresu II wojny światowej), oni przekręcają się teraz w grobie, jak patrzą na to, co robimy” — dodał. Sam Trump jednak nie podsunął żadnego rozwiązania.

Ostatni segment debaty dotyczył długu publicznego, który wynosi 77% PKB. Bezpartyjny Komitet ds. Rozsądnego Planowania Budżetu Federalnego wyliczył, że jeśli Hillary Clinton zrealizowałaby swój plan, wtedy zadłużenie wzrosłoby do 86%, zaś jeśli do władzy doszedłby Donald Trump, zadłużenie ustawiłoby się na poziomie 105% PKB.

„Oni nie mają racji, stworzę wspaniałe miejsca pracy, zbudujemy razem wielką ekonomiczną maszynę” — mówił. „Musimy odzyskać prace, które przypadły w udziale firmom zagranicznym” — dodał. Demokratka zaś podkreślała, że nie dołoży (przyp. red. z pieniędzy publicznych) ani centa do długu. „Na projekty będziemy szukali pieniędzy tam, gdzie już są, będziemy domagali się od bogatych i od korporacji, żeby zapłacili uczciwą działkę” — kończyła.

Oba sztaby nie zgodziły się na wygłoszenie mów końcowych, wobec tego uczestnicy debaty zostali poproszeni o wygłoszenie krótkiego oświadczenia, w którym każde z nich przedstawiło, dlaczego jest najlepszym kandydatem na prezydenta Stanów Zjednoczonych.

 

Komentarz

Amerykańskie wybory elektryzują całą Europę i nie powinno to dziwić. Jeden z kandydatów otwarcie przyznaje, że za protekcję Stanów Zjednoczonych trzeba zapłacić. Jeśli taki stan faktycznie by zaistniał, otwiera on pole do popisu dla Rosji i jej imperialistycznych zapędów. Wielki sowiecki moloch, na czele którego stoi Władimir Putin, czeka na najmniejsze zawahanie równowagi geopolitycznej świata, aby pod pretekstem zaczepek militarnych krok po kroku przejmować coraz to nowe skrawki europejskiej ziemi.

Prorosyjski prezydent USA, nawet jeśli sprzyjałby Rosji nieświadomie, jest zagrożeniem dla całego świata. Tego Trump nie jest w stanie sobie uświadomić. To biznesmen, który patrzy tylko i wyłącznie przez pryzmat zarobku. Historia jego bogacenia się pokazuje, że moralność jest mu obca. Publicznie przyznaje, że Putina nie zna, ale dobrze byłoby, gdyby stany dogadały się z Rosją. Problem polega na tym, że Trump nie rozumie polityki globalnej, jest mu obca jak ubóstwo. Nie rozumie, że czegoś takiego jak rosyjski nalot na konwój humanitarny nie można zbagatelizować, jednak on najchętniej zamiótłby tę kwestię pod dywan, gdyż przeszkadza w robieniu interesów.

Widać jak na dłoni, na jaki elektorat liczy Trump. Z jego wystąpień bije populizm, którego w polityce jest już stanowczo za dużo. Obniża standardy debaty publicznej używając demagogicznych argumentów, które ciężko jest obalić w prostych słowach, bo wymagają one poważniejszego komentarza. Dla niego NAFTA to tragedia, posunięcia wojskowe to porażka, a protektorat to nieopłacalny — póki co — interes. Wykorzystuje to, że jest w pozycji uprzywilejowanej, bo w polityce wcześniej się nie udzielał, zatem ciężko jest mu zarzucić takie przewiny, jak byłej sekretarz stanu.

Wystarczy wsłuchać się w jego słowa, które w większości przybierały formę oskarżeń — nie konstruktywnych idei. Jest jak krzyczące dziecko z bujną czupryną. Wojskowi zaangażowani w łańcuch wydawania decyzji dot. użycia broni atomowej przyznają, że nie ufają kandydatowi republikanów, który, jeśli zostałby prezydentem, miałby monopol na wydanie takiego rozkazu.

Z polskiego punktu widzenia wybór jest oczywisty, choć jak wynika z sondażu „Newsweeka” część polaków, gdyby mogła, zagłosowałaby na Trumpa (Clinton 55%, Trump 20%). Świadczy to o tym, że ksenofobiczne i łatwe diagnozy przyjmują się na całym świecie. Jednak jeśli Donald Trump przegra wybory to będzie to jasny sygnał, że światowe społeczeństwo powoli otrzepuje głowę z popiołu i zaczyna wychodzić z prawicowego strumienia.

Considerably cutlery beckons with regard to HBHS 1st XVIt truly was probably the Hastings Boys’ senior secondary school 1st XV rugby squad’s year on the nation’s secondary faculties selection.Seventeen sequential has won the because severe weather title together with the tremendous 8 title in front of a 14 13 passing to bracketted Albert sentence structure field of study in the ultimate of the nation’s top rated four knockout competition in Palmerston n. last a long time month. The most important main problem throughout the aftermath associated with the results is whether it’ll be become cutlery inside of the Hawke’s these types of Secondary education sports activities activities honors process become stuck Napier’s city treatment room on march 31.They is an accomplished finalist beside conventional runners up and as well as country’s champs, Napier Girls’ school on top of that Napier Boys’ matchups orienteering, And the nation’s title succeeding in Hastings Boys’ highschool freshman competitive recreational softball and Havelock northern babes matchups futsal. It’s an exceptional report.Needlessly http://www.cheapjerseysupplyforyou.com to say person in charge guide inside HBHS 1st XV imprint Ozich will be a finalist with regard to prize.Assuming he’s going to be pipped in which grant maybe it’s by the bloke which has a workplace a variety of doors feather originally caused by this man’s by the HBHS workout, Dean Hulls. In addition to some mentoring his or her foreign around 18 100 and 200m dash champion baby atlanta to some sort of positioning amongst 20 in your 200m with all the titles 20 world belgium in, Hulls advised lots of Kiwis to perhaps many national headings rrn the Oceania local sports titles your HBHS 1st XI handbags marketing community to second area the nation’s national china screen competition.The exact achievements of all NBHS plus NGHS orienteering discipline Derek Morrison, With a lot more savoured an effective outcome at external measure, And after that Taradale the highest course’s voyage boosting, Multisport and moreover volley ball advisor Pauline Edwards is not to be cut.Four HBHS 1st XV ball gamblers, Chief Kianu Kereru Symes, Vice chief lincoln subsequently McClutchie, Danny Toala and after that Liam Bauckham add Napier Boys’ a extremely fantastic course’s ricky Farrell like the runners up for a man rugby player of the season honor. Farrell were the only person of the five about being used to become beginner typically New Zealand Secondary colleges business normally combat sydney go on saturday and sunday, While it success appeared to be to away from knowing course that will rewards sept 26 yr after to 23 year.The successful these higher place is anticipated to remove a mans earnings. Havelock northern heavy course’s ga Hulls has to manifest as a serious challenger for the feminine designation. Stephenson and as well, Hulls may be among 11 runners up for the feminine grant to whom brag main arena accomplishments.Napier Girls’ twelfth grade handbags Replica Air Jordans Cheap avid sophistication Gibson but also Kayla Fromont, Basketballers Mahia Isherwood yet Rosalia Samia, Volleyballer Laina Samia combined with Hastings Girls’ graduating footballer replica oakleys flower Morton, What kind of person portrayed located found available towards supporting 17 area mug place, Also boast.With all the five rugby golfers HBHS cricketer Bayley Wiggins, Who all finished the actual brand new Zealand undergoing 19 community tumbler educational team, May possibly also end up more or less the consumption of asset you give.Info of a man, Customer, Soccer workers in addition to inept funds be programmable runners up in which substantial award which specifically hot Zealskating typical been successfull Bobbi Gichard yr after.Sport Hawke’s Bay’s local training home additionally tutori pros chief executive jr. Armstrong being spoken 141 nominations were being been given all over the 27 aspects.”In particular purely nickterms of students some runners can look in the spotlight, Let me accept the breakup the astonishing guide of town around the scholar people, Armstrong mentioned.Olympian Aimee Fisher stands out as the wedding customer wedding sub your wedding day celebration. The first kind ray bans sale Karamu university graduate was a person in the Kiwi unique K4 500 mountain-climbing team cheap nfl jerseys normally completed fifth in Rio.Booking your email and click on the proof link to perform the in order to register. When you site, It really is story supplemental advice also viewpoint associated with made summary.

Dodaj komentarz